W województwie świętokrzyskim powstaje nowe uzdrowisko

W województwie świętokrzyskim powstaje nowe uzdrowisko
R.G.
19.12.2023, o godz. 13:36
czas czytania: około 3 minut
0

Całoroczny basen termalny z leczniczą wodą siarczkową otwarto w piątek ubiegłego tygodnia w Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokrzyskie). Jego udostępnienie ma być krokiem w kierunku utworzenia w tym regionie kolejnego uzdrowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Basen termalny utworzono przy miejscowej, krytej pływalni. Nowy obiekt składa się z dwóch niecek o łącznej powierzchni około 180 metrów kwadratowych i maksymalnej głębokości 1,30 metra. Woda w basenie – w zależności od pory roku – utrzymywana jest w temperaturze od 32 do 38 stopni Celsjusza. W obiekcie dostępna jest także plaża, grota solna, sauna oraz bar, a dzieci mogą skorzystać z brodzika.

3 kilometry rurociągu 

W ramach tej inwestycji wybudowano także około 3 kilometry rurociągu. Woda do basenu pobierana jest z ujęcia geotermalnego w Cudzynowicach. Powstały tam także kotłownie geotermalne, które mają zasilać w energię cieplną nie tylko basen siarczkowy, ale i miejscowy dom dziecka, halę sportową i krytą pływalnię.

Całkowity koszt realizacji inwestycji zamknął się w kwocie około 25 milionów złotych. Przy czym, 85 procent wartości inwestycji sfinansowano ze środków unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Chcą uzyskać status uzdrowiska 

Dodajmy, że w 2019 roku, Kazimierza Wielka, wraz z sołectwami Donosy, Słonowice i Cudzynowice, uzyskały na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów status obszaru ochrony uzdrowiskowej, czyli potwierdzenie właściwości leczniczych wód i klimatu.

Natomiast udostępnienie wód siarczkowych, co teraz nastąpiło, to pierwszy krok do uzyskania przez Kazimierzę Wielką statusu uzdrowiska

– Pierwsze etapy realizacji tego przedsięwzięcia były mniej kosztowne, a bardziej administracyjne – mówi Wicestarosta kazimierski Michał Bucki. – Natomiast teraz nastąpił ważny krok infrastrukturalny. W planach jest jeszcze powstanie zakładu przyrodoleczniczego – zapowiada samorządowiec.

Obserwacje z lat 60-tych 

Dodajmy, że o tym, że na terenie powiatu kazimierskiego, w pobliżu Kazimierzy, mogą znajdować się wody termalno-siarczkowe, wiadomo było od końca lat 60. XX wieku. Wówczas prowadzono tam badania pod kątem wykrycia ropy naftowej. Obserwacje te potwierdziły się w 2014 roku, przy okazji realizacji przez powiat projektu budowy ogrzewania wodami geotermalnymi Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach (gmina Kazimierza Wielka).

Odkryte w Cudzynowicach źródła wód siarczkowych oprócz właściwości termalnych – temperatura waha się w okolicach 30 stopni Celsjusza – mogą pełnić funkcje lecznicze. Kąpiel w nich jest szczególnie korzystna dla ludzi z chorobami reumatycznymi, bólami kręgosłupa i kończyn, dyskopatiami, stanami pourazowymi po uszkodzeniach narządu ruchu.

Samorządy gminy i powiatu posiadają około 100 hektarów gruntów, które są przeznaczone pod zabudowę uzdrowiskową. Nieruchomości znajdują się na nasłonecznionym południowym stoku opadającym w kierunku 22 ha zbiornika rekreacyjnego.

Większa grupa uzdrowisk 

Kazimierza Wielka jest natomiast najmniejszym i najbardziej wysuniętym na południe miastem powiatowym województwa świętokrzyskiego. Liczy około 5,5 tysięcy mieszkańców. Powiat zamieszkuje 35,5 tysięcy ludzi.

Na obecnym etapie, głównymi ośrodkami uzdrowiskowymi w województwie świętokrzyskim, funkcjonującymi w oparciu o wykorzystanie wód leczniczych, są uzdrowiska w położonych na północny-wschód od Kazimierzy Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju. A o otrzymanie statusu uzdrowiska walczą także położone w Świętokrzyskiem: Czarniecka Góra i Pińczów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024