Waldemar Buda: partnerstwo publiczno-prywatne dobre dla środowiska

Waldemar Buda: partnerstwo publiczno-prywatne dobre dla środowiska
jwo
03.02.2021, o godz. 13:40
czas czytania: około 2 minut
0

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wskazuje, że w polityce rządu ochrona środowiska to jeden z sektorów, w którym partnerstwo publiczno-prywatne może i powinno być wykorzystane na szeroką skalę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Od dłuższego czasu obserwujemy niesłabnącą tendencję do coraz ściślejszego powiązania ochrony środowiska z różnymi dziedzinami życia społecznego. Trend ten ma charakter ogólnoświatowy i jest również mocno widoczny w obecnych działaniach polskiego rządu, jak również polskich miast – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) jako Centralna Jednostka ds. PPP aktywnie włączyło się do prac powołanego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska zespołu, który pracuje nad wdrożeniem modeli finansowania projektów sprzyjających zielonej transformacji sektora ciepłownictwa.

– MFiPR już pomaga realizować inwestycje w ochronie środowiska w formule PPP. Zapewniamy wsparcia doradcze dla projektu “Budowa instalacji do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych we Włocławku” (…) Na bazie zebranych doświadczeń z etapu przygotowania do realizacji projektu gminy Włocławek, wypracowane zostaną rekomendacje w zakresie finansowania inwestycji w obszarze energii z odpadów w modelu PPP – powiedział Waldemar Buda.

Inwestycje chroniące środowisko można realizować w formule PPP przy wsparciu funduszy unijnych. Przykładem takiego projektu jest przedsięwzięcie z Poznania. Projekt z powodzeniem przeszedł przez najważniejsze etapy przygotowania i realizacji inwestycji PPP i obecnie już od prawie 4 lat służy miastu. W ślady Poznania idzie Olsztyn, gdzie w 2020 roku rozpoczęto budowę instalacji do produkcji energii z odpadów z wykorzystaniem PPP i środków europejskich.

– Doświadczenia Poznania i Olsztyna mogą być przykładem do naśladowania dla innych gmin, stojących przed podobnymi wyzwaniami w obszarze gospodarki odpadami a jednocześnie koniecznością modernizacji systemów ciepłowniczych bazujących na węglu

– dodał wiceminister Waldemar Buda.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024