Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Warszawa chwali się usunięciem kilometrów „rozpłytowanego betonu"

Warszawa chwali się usunięciem kilometrów „rozpłytowanego betonu
Bartłomiej Leśniewski
18.04.2024, o godz. 12:48
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 31 tys. mkw. – tyle betonu usunęły w ubiegłym roku miejskie jednostki i zastąpiły go roślinnością. Efekty tych działań można zobaczyć na placach, skwerach, w parkach, przy ulicach i na podwórkach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

„W tym roku planowane są kolejne rozpłytowania” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Warszawa.

Gdzie?

Plac Bankowy, skwer Integrator na Bielanach, park Pole Mokotowskie, skwer Jacka Kaczmarskiego – to tylko kilka lokalizacji, w których w ubiegłym roku w wybetonowanych dotychczas miejscach pojawiła się zieleń. Powierzchnie nieprzepuszczalne likwidowano również na miejskich podwórkach, np. w Śródmieściu.

„Łącznie w 2023 r. miejskie jednostki usunęły ponad 31 tys. mkw. betonu. Jego miejsce zajęła różnorodna roślinność: drzewa, krzewy, byliny czy trawy ozdobne” – podaje Urząd Miasta Warszawa.

Rok na zielono

Z nadejściem wiosny zieleń rozkwitła w miejscach, gdzie wcześniej był beton. Dzięki realizacji 5 zeszłorocznych projektów z budżetu obywatelskiego nowa roślinność pojawiła się w sześciu warszawskich dzielnicach: na Białołęce (ul. Światowida), Bielanach (ul. Żeromskiego), Mokotowie (ul. Chełmska), Pradze-Południe (ul. Grochowska), Pradze-Północ (ul. Jagiellońska) i w Śródmieściu (ul. Świętokrzyska i wybrane skrzyżowania na Muranowie). Pomysły mieszkańców zrealizował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy (ZZW).

W ramach tych projektów miejscy ogrodnicy rozpłytowali niemal 900 mkw. Na utworzonych rabatach posadzono m.in. irgę błyszczącą, różę ‘Fairy Dance’, rogownicę kutnerowatą, śmiałka darniowego, kocimiętkę, szałwię omszoną, trzcinnika ostrokwiatowego, seslerię jesienną, czosnek ozdobny, miskant chiński i różne rodzaje tulipanów. Na samej ul. Chełmskiej przybyło 30 nowych olsz. W wybranych miejscach pojawiły się też nowe ławki i kosze. Działania związane z odbetonowaniem miasta są kontynuowane przez ZZW także w tym roku.

Na 2024 rok podobne projekty ma zaplanowane też Zarząd Dróg Miejskich. Drzewa, krzewy i kwiaty zastąpią beton na placu Wilsona, nowa zieleń ma się też pojawić na ul. Saskiej.


 

Już 26 kwietnia decydujące starcie:

szkolenie online: Walka z betonową w praktyce

szczegóły:

szkoleniezm.abrys.pl

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024