Reklama

envicon 2023 ad1a

Warszawa. Groźna bakteria w wodzie. Zakaz pojenia i wprowadzania psów do stawów

Warszawa. Groźna bakteria w wodzie. Zakaz pojenia i wprowadzania psów do stawów
MŁ/PAP
25.08.2022, o godz. 14:08
czas czytania: około 2 minut
0

Groźna bakteria w wodzie w Parku Moczydło. "Badania próbek wody pobranych ze stawu wykazały obecność bakterii clostridium botulinum (laseczka jadu kiełbasianego). W związku z tym dzielnica ogłosiła zakaz wprowadzania zwierząt do wszystkich zbiorników na terenie parku." - poinformował w czwartek wolski ratusz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

 

Park Moczydło to jeden z najpopularniejszych terenów zielonych zlokalizowanych na terenie dzielnicy Wola. Często spotkać można tu właścicieli czworonogów, którzy przychodzą ze swoimi pupilami na spacery. W parku są 4 stawy, do których psy wchodzą, aby ochłodzić się w ciepłe dni. W najbliższym czasie ich właściciele nie powinni im na to pozwalać.

Ta bakteria w wodzie może być niebezpieczna dla zwierząt

“Badania próbek wody wykazały obecność bakterii clostridium botulinum “typu C”, która może być niebezpieczna dla zwierząt, a dla ptaków nawet śmiertelna” – powiedział burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. “Dlatego zgodnie z zaleceniami naukowców wprowadzamy zakaz pojenia i wprowadzania psów do wody” – dodał.Dzielnica planuje również przeprowadzenie badań wody w Parku Szymańskiego. “Na ten moment eksperci nie rekomendowali badań pod tym kątem w fontannach, ponieważ tam woda cały czas płynie i bakterie tego typu nie mają warunków do wzrostu” – podkreślił wolski ratusz.

Sprawa jest poważna

Jak informują naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, którzy na zlecenie dzielnicy przeprowadzili badania, bakteria rozwinęła się w Parku Moczydło w związku z wysokimi temperaturami. “Na szczęście wykryta w wodzie odmiana nie jest tą najniebezpieczniejszą. Niemniej sprawa jest poważna i zakaz należy traktować bardzo serio” – zaznaczył Krzysztof Strzałkowski. “Niestety naukowcy poinformowali nas również, że nie ma technicznych możliwości pozbycia się bakterii ze zbiorników bez szkody dla innych organizmów w wodzie” – dodał burmistrz.


Psia psychologia i zalety parków dla psów


 

Sytuacja powinna poprawić się w momencie, kiedy zmienią się warunki atmosferyczne, a temperatura wody i powietrza spadnie. Wtedy dzielnica deklaruje, że wykona ponowne badanie i jeśli będą ku temu warunki wszystkie ograniczenia zostaną zniesione. Oprócz ograniczeń dla właścicieli czworonogów, zamknięte zostały czasowo również stanowiska wędkarskie w Parku Moczydło.

Władze dzielnicy porozumiały się również z warszawską Strażą Miejską, której patrole mają wesprzeć dzielnicę w ograniczaniu dostępu do parkowych stawów. Zakaz wchodzenia do zbiorników obowiązuje od czwartku 25 sierpnia do odwołania. Obejmuje on wszystkie 4 stawy mieszczące się na terenie parku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023