Groźna bakteria w wodzie w Parku Moczydło. “Badania próbek wody pobranych ze stawu wykazały obecność bakterii clostridium botulinum (laseczka jadu kiełbasianego). W związku z tym dzielnica ogłosiła zakaz wprowadzania zwierząt do wszystkich zbiorników na terenie parku.” – poinformował w czwartek wolski ratusz.

 

Park Moczydło to jeden z najpopularniejszych terenów zielonych zlokalizowanych na terenie dzielnicy Wola. Często spotkać można tu właścicieli czworonogów, którzy przychodzą ze swoimi pupilami na spacery. W parku są 4 stawy, do których psy wchodzą, aby ochłodzić się w ciepłe dni. W najbliższym czasie ich właściciele nie powinni im na to pozwalać.

Ta bakteria w wodzie może być niebezpieczna dla zwierząt

“Badania próbek wody wykazały obecność bakterii clostridium botulinum “typu C”, która może być niebezpieczna dla zwierząt, a dla ptaków nawet śmiertelna” – powiedział burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. “Dlatego zgodnie z zaleceniami naukowców wprowadzamy zakaz pojenia i wprowadzania psów do wody” – dodał.Dzielnica planuje również przeprowadzenie badań wody w Parku Szymańskiego. “Na ten moment eksperci nie rekomendowali badań pod tym kątem w fontannach, ponieważ tam woda cały czas płynie i bakterie tego typu nie mają warunków do wzrostu” – podkreślił wolski ratusz.

Sprawa jest poważna

Jak informują naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, którzy na zlecenie dzielnicy przeprowadzili badania, bakteria rozwinęła się w Parku Moczydło w związku z wysokimi temperaturami. “Na szczęście wykryta w wodzie odmiana nie jest tą najniebezpieczniejszą. Niemniej sprawa jest poważna i zakaz należy traktować bardzo serio” – zaznaczył Krzysztof Strzałkowski. “Niestety naukowcy poinformowali nas również, że nie ma technicznych możliwości pozbycia się bakterii ze zbiorników bez szkody dla innych organizmów w wodzie” – dodał burmistrz.


Psia psychologia i zalety parków dla psów


 

Sytuacja powinna poprawić się w momencie, kiedy zmienią się warunki atmosferyczne, a temperatura wody i powietrza spadnie. Wtedy dzielnica deklaruje, że wykona ponowne badanie i jeśli będą ku temu warunki wszystkie ograniczenia zostaną zniesione. Oprócz ograniczeń dla właścicieli czworonogów, zamknięte zostały czasowo również stanowiska wędkarskie w Parku Moczydło.

Władze dzielnicy porozumiały się również z warszawską Strażą Miejską, której patrole mają wesprzeć dzielnicę w ograniczaniu dostępu do parkowych stawów. Zakaz wchodzenia do zbiorników obowiązuje od czwartku 25 sierpnia do odwołania. Obejmuje on wszystkie 4 stawy mieszczące się na terenie parku.

Czytaj więcej

Skomentuj