Reklama

envicon 2023 ad1a

Warszawa: kolejne odkrycie na placu Pięciu Rogów

Warszawa: kolejne odkrycie na placu Pięciu Rogów
PAP/jw
05.02.2022, o godz. 8:37
czas czytania: około 2 minut
0

O kolejnym odkryciu na budowie na placu Pięciu Rogów poinformował stołeczny konserwator zabytków. "Pod ślepą ścianą Domu Braci Jabłkowskich odkryty został fragment ceglanego sklepienia, piwnicy stojącej tam przed wojną kamienicy" - napisał konserwator.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W zeszłym roku na tej samej budowie w fundamentach nieistniejącej kamienicy przy ul. Szpitalnej 1 znaleziono szablę z 1939 roku. Teraz czas na kolejne odkrycia.

Odkrycie piwnicy budynku

“Niespodzianką na budowie jest odkrycie piwnicy budynku pod ślepą ścianą Domu Braci Jabłkowskich” – poinformował stołeczny ratusz. Przed wojną stała w tym miejscu kamienica. Podczas prac odkryto tylko fragment ceglanego sklepienia, ponieważ całość znajduje się pod kontenerami budowlanymi, których obecnie nie można usunąć. Pod koniec prac, gdy teren nad piwnicą zostanie uprzątnięty w całości, rozpocznie się inwentaryzacja podziemnych pomieszczeń.

Jak przekazał ratusz obecnie na placu trwa montaż okablowania energetyki i telekomunikacji. Zakładany jest system do osłony korzeni drzew, które będą sadzone, gdy temperatura na to pozwoli. Z powodu trudnych warunków pogodowych niektóre roboty są wstrzymane.

Inwestycja w toku

Przebudowa placu u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej wystartowała w marcu 2021 roku. We wrześniu rozpoczęto układanie posadzki z płyt betonu architektonicznego. Od początku listopada gotowa jest już część wschodnia placu. Przebudowana została też ul. Szpitalna, która zyskała betonową nawierzchnię, zaś dalej – u zbiegu z ulicami Górskiego i Brokla – nowy asfalt. Po zmroku ul. Szpitalną rozświetlą odnowione latarnie.

W grudniu rozpoczął się kolejny etap zazieleniania placu. Posadzone zostały pierwsze drzewa. Po zakończeniu przebudowy na placu będą rosły 22 klony polne.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023