O kolejnym odkryciu na budowie na placu Pięciu Rogów poinformował stołeczny konserwator zabytków. “Pod ślepą ścianą Domu Braci Jabłkowskich odkryty został fragment ceglanego sklepienia, piwnicy stojącej tam przed wojną kamienicy” – napisał konserwator.

W zeszłym roku na tej samej budowie w fundamentach nieistniejącej kamienicy przy ul. Szpitalnej 1 znaleziono szablę z 1939 roku. Teraz czas na kolejne odkrycia.

Odkrycie piwnicy budynku

“Niespodzianką na budowie jest odkrycie piwnicy budynku pod ślepą ścianą Domu Braci Jabłkowskich” – poinformował stołeczny ratusz. Przed wojną stała w tym miejscu kamienica. Podczas prac odkryto tylko fragment ceglanego sklepienia, ponieważ całość znajduje się pod kontenerami budowlanymi, których obecnie nie można usunąć. Pod koniec prac, gdy teren nad piwnicą zostanie uprzątnięty w całości, rozpocznie się inwentaryzacja podziemnych pomieszczeń.

Jak przekazał ratusz obecnie na placu trwa montaż okablowania energetyki i telekomunikacji. Zakładany jest system do osłony korzeni drzew, które będą sadzone, gdy temperatura na to pozwoli. Z powodu trudnych warunków pogodowych niektóre roboty są wstrzymane.

Inwestycja w toku

Przebudowa placu u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej wystartowała w marcu 2021 roku. We wrześniu rozpoczęto układanie posadzki z płyt betonu architektonicznego. Od początku listopada gotowa jest już część wschodnia placu. Przebudowana została też ul. Szpitalna, która zyskała betonową nawierzchnię, zaś dalej – u zbiegu z ulicami Górskiego i Brokla – nowy asfalt. Po zmroku ul. Szpitalną rozświetlą odnowione latarnie.

W grudniu rozpoczął się kolejny etap zazieleniania placu. Posadzone zostały pierwsze drzewa. Po zakończeniu przebudowy na placu będą rosły 22 klony polne.

Czytaj więcej

Skomentuj