Reklama

envicon 2023 ad1a

Warszawa. Kontemplacja sakur - japońskich wiśni

Warszawa. Kontemplacja sakur - japońskich wiśni
PAP/jw
25.04.2022, o godz. 14:01
czas czytania: około 2 minut
0

Sakury, czyli autentyczne japońskie wiśnie można spotkać w wielu zakątkach stolicy, m.in. na Polu Mokotowskim i w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Warszawiacy podziwiają je w okresie kwitnienia - na przełomie kwietnia i maja. Ogród Botaniczny zorganizował w tym roku konkurs na najlepsze zdjęcie sakury.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Tysiąc drzewek autentycznej sakury stolica otrzymała ćwierć wieku temu od prefektury Hokkaido, z dedykacją “by naród polski czerpał energię życiową z piękna kwiatów symbolizujących Japonię”.

Śladami sakur

Mieszkańcy stolicy zakochali się w uroczych różowych kwiatach i sakur w Warszawie zaczęło przybywać. Przed 14 laty powstał z inicjatywy Fundacji Sakura wiśniowy ogród na Polu Mokotowskim. Trzy lata temu dosadzono tam kolejną partię drzewek nowej odmiany.

“Na przełomie kwietnia i maja razem z dziećmi urządzamy sobie wycieczki śladami sakur. Informacji o nich szukamy w internecie, bo w Warszawie można je spotkać w najmniej oczywistych miejscach” – mówi pani Karolina z Wawra. W pobliżu jej domu też posadzono szpaler drzewek, ale są jeszcze niewielkie.

W Japonii z krótkim okresem kwitnienia sakury wiąże się tradycja hanami, czyli zwyczaj obserwowania i kontemplacji kwiatów wiśni. Hanami polega też na spotkaniach z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami pod kwitnącymi drzewami wiśniowymi, a nawet jedzenie tradycyjnych potraw zdobionych płatkami kwiatów wiśni.

Ogród Botaniczny w Powsinie zaprasza

W Ogrodzie Botanicznym w Powsinie rośnie ponad 50 odmian japońskiej wiśni. Większość znajduje się na terenie założonej w 2019 roku kolekcji “Reiwa Sakura Teien”. Jedną z najpiękniejszych jest posadzona trzy lata temu przez japońskiego następcę tronu i jego małżonkę Autumnalis Rosea.

“Doczekaliśmy się! Wiśnie zaczynają kwitnąć!” – obwieścił 14 kwietnia Ogród Botaniczny PAN. Po tygodniu, jak wynika z regularnie zamieszczanych raportów, sakury są już pięknie rozkwitnięte.

W Powsinie można też podziwiać wystawę plenerową przedstawiającą kwitnące drzewa wiśniowe sfotografowane w różnych częściach Japonii. Oraz wziąć udział w konkursie fotograficznym “Sakura w Ogrodzie”.

“Sakura jest metaforą przemijającej natury życia, dlatego zachęcamy do spaceru po naszym ogrodzie i uwiecznienia tego ulotnego zjawiska aparatem fotograficznym lub komórką” – napisali botanicy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023