Skutki zmiany klimatu dają się we znaki mieszkańcom, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych, a w szczególności w dużych miastach jak Warszawa. Zatrzymanie tych zjawisk nie jest możliwe, ale zmniejszenie ich oddziaływania na ludzi, zwierzęta, rośliny oraz budynki, drogi – już tak. Najważniejsze to wiedzieć, jak można zaadaptować się do tej sytuacji. Praktyczne wskazówki można znaleźć w Warszawskim Poradniku Adaptacji do zmiany klimatu (wersja do druku)
Kto może skorzystać z poradnika?
Warszawski poradnik adaptacji do zmiany klimatu to dokument, którego celem jest prosty opis skutków zmiany klimatu wraz z zestawem podpowiedzi, jak się do tych zmian przystosować oraz jak minimalizować ich skutki. To ogólnodostępny dokument, z którego mogą skorzystać np. przedsiębiorcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, ale również mieszkańcy.
Jeśli np. mieszkasz w bloku, możesz z sąsiadami wysiać łąkę kwietną przed budynkiem, czy zgłosić do budżetu obywatelskiego posadzenie nowych drzew, ustawienie ławek, a nawet zrobienie oczka wodnego. Wszystkie te elementy pozwolą obniżyć temperaturę w ich otoczeniu, zwiększyć wilgotność, a także poprawić komfort przebywania na podwórku i w mieszkaniu. Z zarządcą nieruchomości możesz porozmawiać o możliwości wykonania zielonej ściany, i zielonego dachu – to w lecie poprawi komfort i zmniejszy uciążliwości upałów, a w zimie poprawi izolację od chłodu. – zachęcają autorzy poradnika.
Na własnej posesji możesz zbierać deszczówkę i wykorzystywać ją do podlewania roślin, a jednocześnie zapobiegać zbieraniu się wody przy domu i ewentualnemu zalaniu piwnic lub podtopieniu sąsiadów. Ważnym działaniem jest rozpłytowanie zabetonowanej powierzchni, by umożliwić wodzie wsiąkanie bezpośrednio w miejscu, gdzie pada deszcz. Wody deszczowe zasilają też wody gruntowe – co pozwala nam zabezpieczyć się przed suszą.
Każde z tych działań – choćby najmniejsze – ma sens. Jeśli zrobimy wiele zbiorników na deszczówkę, małych ogrodów deszczowych i rozbetonujemy jak najwięcej powierzchni, posadzimy drzewa, krzewy i wysiejemy łąki, Warszawa ma szansę być jeszcze bardziej zielona i przyjaźniejsza mieszkańcom. Ale także bezpieczniejsza, gdy przyjdą nagłe upały i susze, nawalne deszcze czy powodzie błyskawiczne.
Władze stolicy zachęcają do pobierania poradnika i korzystania z niego: Poradnik Adaptacji do zmiany klimatu (wersja do druku)
Komentarze (0)