Warszawscy leśnicy biorą się za jesienne porządki. Ścięte zostaną chore i zniszczone drzewa oraz gatunki inwazyjne. W ich miejsce pojawią się nowe nasadzenia. Na czas prac wprowadzony zostanie zakaz wstępu do lasów.

Co roku, w październiku miejscy leśnicy rozpoczynają prace pielęgnacyjne w miejskich lasach. Wszystko po to, aby zachować trwałość i stabilność ekosystemu na przyszłe lata. Ich zakres jest bardzo szeroki – od wycinki drzew w ramach tak zwanej “trzebieży”, po wprowadzanie nowych nasadzeń w związku z przebudową drzewostanów.

Gdzie będą prowadzone prace?

Tegoroczne zabiegi prowadzone będą w obrębie Lasu Sobieskiego (w Wawrze, Aleksandrowie, Miedzeszynie, na Osiedlu Falenica i w Lesie Bródno), Lasu Bemowo, Lasu Bielańskiego oraz Kabackiego. Leśnicy będą je realizować do końca roku. Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, w obrębie prac wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz wstępu. Każde z miejsc zostanie odpowiednio oznaczone przez pracowników Lasów Miejskich.

“Leśnicy usuną wyselekcjonowane, najmniej stabilne i podatne na uszkodzenia drzewa. Znikną również te należące do gatunków inwazyjnych. Dzięki tym pracom drzewa właściwe dla danego siedliska i te, które wykazują największą witalność, będą miały lepsze warunki wzrostu” – przekazała zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Lasy Miejskie – Warszawa Andżelika Gackowska.

W ramach tegorocznych prac zaplanowano również nasadzenia. W październiku i listopadzie leśnicy posadzą 44,4 tys. drzew i krzewów. O nową zieleń wzbogacą się wszystkie tereny, którymi zarządza miejska jednostka.

Czytaj więcej

Skomentuj