Holenderski portal turystyczny TravelBird przygotował ranking 50 najbardziej zielonych miast świata. Warszawa znalazła się w nim na wysokim 12 miejscu. Statystycznie na jednego mieszkańca stolicy Polski przypada niemal 110 m.kw. terenów zieleni.

TravelBird przyjrzał się największym krajom grupy OECD i wyselekcjonował spośród nich 50 miast, głównie stolic. Następnie przeanalizowano obszar w ich granicach pod kątem trzech głównych kategorii zieleni: naturalnej, stworzonej przez człowieka oraz związanej z produkcją żywności. Pod uwagę brano takie tereny, jak miejskie lasy, pola golfowe, ogrody i parki publiczne, sady, winnice oraz pola uprawne. Celem badań jest wskazanie turystom miejsc idealnych na ekologiczne, zielone wakacje.

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób zielone przestrzenie w miastach wpływają na mieszkańców i turystów, postanowiono przedstawić dane w kategoriach liczby metrów kwadratowych zieleni, przypadających na osobę. Wyniki pokazują więc, ile rzeczywiście powierzchni np. parków czy miejskich lasów przypada na statystycznego mieszkańca. Ponadto obliczono, ile w ogólnej powierzchni aglomeracji (procentowo) zajmują tereny zieleni.

Najwięcej terenów zieleni przypadających na jednego mieszkańca wg TravelBird ma islandzki Rejkiawik – to ponad 410 mkw. Miasta europejskie zajęły większość miejsc w pierwszej dziesiątce rankingu: słowacka Bratysława znalazła się na trzecim miejscu, szwedzki Göteborg na czwartym, Praga na szóstym, Rzym na siódmym, czeskie Brno na ósmym, a Hamburg na dziewiątym. Tuż za pierwszą dziesiątką – na 12. miejscu – znalazła się Warszawa, w której na jednego mieszkańca przypada niemal 110 mkw. zieleni. W dziesiątce znalazło się jeszcze australijskie Sydney (piąte miejsce) i nowozelandzkie Auckland (druga lokata).

Najmniej terenów zieleni przypada na mieszkańca w japońskim Tokyo (tylko 4 mkw.), tureckim Stambule (5 mkw.) oraz greckich Atenach (6,5 mkw.). Zabetonowane są również tak wydawałoby się zielone miasta, jak Paryż, Lyon, Barcelona czy Nowy Jork.

W drugiej części rankingu, w której obliczano udział wszystkich terenów zieleni w ogólnej powierzchni miast, pierwsze miejsce zdobyła Praga (56,74 proc.), a na podium trafiły jeszcze Madryt (44,85 proc.) oraz Wiedeń (42,68). Stolica Polski, w której udział terenów zieleni w powierzchni ogólnej wynosi 34,26 proc., znalazła się na 14. miejscu, tuż za Berlinem (34,30 proc.). W tej kategorii najgorzej wypadło Tokyo, a także Santiago de Chile, cypryjska Nikozja, francuski Lyon, Mexico City oraz Stambuł, w których tereny zieleni nie przekraczają 10 proc. powierzchni.

Pełen ranking TravelBird znaleźć można tutaj.

Czytaj więcej

Skomentuj