Tegoroczna, warszawska iluminacja, mimo, że będzie mocno okrojona, ma dać mieszkańcom w trudnym czasie pandemii świąteczną atmosferę i odrobinę normalności.

Przedstawiciele miasta zapowiedzieli, że w tym roku mają zabłysnąć na ulicach stolicy zupełnie nowe niż dotąd ozdoby. Na ulice ma powrócić duch przedwojennej Warszawy. Ma ona stanowić niespodziankę, która zaskoczy mieszkańców i osoby odwiedzające stolicę.

Ozdoby mają zostać zamontowane do pierwszego weekendu grudnia. Ponieważ to nowa iluminacja, wykonawca rozpoczął prace już na początku października. W tym sezonie ozdoby zawisną na m.in. Trakcie Królewskim, na Placu Zamkowym i Starówce.

Na Placu Zamkowym zostanie umieszczona 27-metrowa choinka ozdobiona klasycznymi bombkami w kolorach złota, srebra i czerwieni. Na placu pojawią się też świetlne dekoracje w kształcie baloniarza i kataryniarza, które staną się doskonałą scenerią do pamiątkowych zdjęć. Iluminacja jest planowana w tym sezonie także na Tarchominie i Nowodworach – jest to projekt z budżetu obywatelskiego.

Przedstawiciele stołecznego samorządu zapewniają, że tegoroczne dekoracje zostały zaplanowane tak, żeby przez swoje rozproszenie oraz rozmiar umożliwiały bezpieczne zimowe spacery, przy utrzymaniu odpowiedniej odległości od innych.

Postawiono też na ekologię dzięki zastosowaniu energooszczędnych diod, które pobierają ok. 8 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Iluminacja została wyposażona w system zarządzania dekoracją z uwzględnieniem redukcji jej mocy w godzinach nocnych oraz uzbrojenie wszystkich elementów w urządzenia eco-saver, co obniży koszty eksploatacji o blisko 30 proc.

Czytaj więcej

Skomentuj