Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Warszawa oszczędzi 35 milionów dzięki wymianie lamp ulicznych

Warszawa oszczędzi 35 milionów dzięki wymianie lamp ulicznych
Bartłomiej Leśniewski
09.11.2022, o godz. 8:41
czas czytania: około 2 minut
0

Już połowa z zamówionych przez miasto z ponad 38 tys. ledowych opraw SAVA oświetla warszawskie ulice. Dzięki montażowi nowych opraw oświetleniowych, stolica zaoszczędzi – według przewidywanych w przyszłym roku cen prądu - aż 35 mln zł rocznie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Już połowa z zamówionych przez miasto ponad 38 tys. ledowych opraw SAVA oświetla warszawskie ulice. Dzięki montażowi nowych opraw oświetleniowych, stolica zaoszczędzi – według przewidywanych w przyszłym roku cen prądu – aż 35 mln zł rocznie.

– Wymiana starych, sodowych lamp zakończy się w pierwszej połowie przyszłego roku – informuje Urząd Miasta Warszawa.

Szybki zwrot inwestycji

Miasto postanowiło wymienić dotychczasowe, sodowe lampy w kwietniu 2020 r. W polskiej firmie LUG Light Factory zamówiono dokładnie 38 414 ledowych opraw, które zostały zaprojektowane i wykonane specjalnie dla stolicy. Stąd ich nazwa – SAVA. Wymiana energooszczędnego oświetlenia rozpoczęła się w lutym tego roku.

– Obecnie, po niespełna 9 miesiącach, działa już połowa z zamówionych opraw. Oświetlają ulice powiatowe, wojewódzkie i krajowe – czytamy w komunikacie stołecznego magistratu.

Poza tym, że nowe oprawy zużywają o 2/3 mniej prądu ich światło jest zdecydowanie wyraźniejsze. Strumień światła może być odpowiednio ukierunkowany więc latarnie nie świecą po oknach. Oprawy są dużo łatwiejsze w obsłudze i konserwacji co oznacza oszczędności w ramach konserwacji.

Koszt operacji wymiany opraw na energooszczędne SAVY to ponad 32 mln zł. Dzięki temu ilość energii zużywanej rocznie (na oświetlenie dróg zarządzanych przez ZDM) spadnie aż o 56 proc. – z 49,6 GWh do 21,8 GWh. W ten sposób miasto zaoszczędzi – według przyszłorocznych cen prądu – aż 35 mln zł rocznie.

Plany na przyszłość

Na tym nie koniec inwestycji w tańsze, miejskie oświetlenie. Miasto dodatkowo zdecydowało się dokupić kolejnych 5 tys. opraw SAVA w ramach obecnego zamówienia. Nowe oświetlenie pojawi się na ulicach zarządzanych przez dzielnice zaraz po zakończeniu montażu na głównych miejskich ulicach. – To oznacza, że już w przyszłym roku, połowa z ponad 100 tysięcy wszystkich warszawskich latarni będzie energooszczędna – wylicza Urząd Miasta Warszawa.

Rada m.st. Warszawy wygospodarowała również 65 mln zł i zleciła Zarządowi Dróg Miejskich wyposażenie w podobne oprawy wszystkich ulic „dzielnicowych”. Zarząd Dróg Miejskich kończy audyt oświetlenia na tych ulicach, a przetarg na tę dostawę zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2023