W marcu samorządowcy z Wrocławia zapowiedzieli uruchomienie „Schronisk dla roślin”. Akcja ruszy 9 października. Przez cztery kolejne poniedziałki w kilku punktach miasta mieszkańcy będą mogli wymienić się roślinami ogrodowymi i ozdobnymi lub oddać niepotrzebną zieleń komuś, komu się ona przyda.

– Niejednokrotnie w domach spotykamy się z problemem nadmiaru roślin i nie mamy co z nimi zrobić. Najlepiej wówczas je wykopać i podarować komuś innemu, aby można było je jak najlepiej wykorzystać. W schronisku przyjmujemy przede wszystkim rośliny ogrodowe ozdobne, a także drzewka owocowe. Jednak jeśli ktoś przyniesie inną roślinkę – oczywiście, z otwartymi ramionami ją weźmiemy i przekażemy komuś, kto się po nią zgłosi – zachęca do wzięcia udziału w wymianie dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu Krzysztof Działa.

Pilotażowy projekt „Schroniska dla roślin” ma pozwolić uniknąć wyrzucania bylin i krzewów. Możemy je po prostu oddać komuś, komu się przydadzą. Program umożliwić ma także edukację proekologiczną oraz kształtowanie odpowiedzialności i troski o otaczającą nas przyrodę. To szansa na zwiększenie bioróżnorodności na prywatnych terenach zielonych. Kolejnym plusem tego projektu jest możliwość umacniania więzi społecznych poprzez spotkania i wymianę cennych doświadczeń oraz wiedzy.

– Akcję rozpoczynamy 9 października. W Parku Zachodnim od godziny 14 do 18 rośliny przyjmować będą nasi pracownicy. Będzie można wymienić się zielenią lub przekazać nam zbędne rośliny, którymi zajmiemy się wspólnie z wyłonionymi instytucjami – mówi Małgorzata Zielińska z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.

– Będzie można także skorzystać z porad pracownika Zarządu Zieleni Miejskiej, który zawsze będzie na miejscu. Odpowie np., czy roślina lubi miejsca nasłonecznione czy cieniste, albo jaką preferuje glebę. Sprawdzi też, czy na sadzonce nie ma jakiegoś szkodnika.

Aby wziąć udział w akcji wykopane rośliny należy umieścić w doniczce, a następnie podlać. Tak przygotowane można przynieść do punktu wymiany. Każda przyniesiona roślina zostanie sprawdzona pod względem fitosanitarnym (czy jest zdrowa) oraz prawidłowo oznaczona (gatunek i siedlisko), tak aby kolejne osoby mogły ją zabrać do swojego ogrodu, posiadając o niej podstawową wiedzę. Jeśli ze względów fitosanitarnych rośliny nie będą nadawały się do nasadzeń, wtedy dopiero będą utylizowane.

– Zachęcamy mieszkańców do zaangażowania się w ten projekt. Dzięki wymianom zyska na atrakcyjności całe miasto, a mieszkańcy będą mieli możliwość bliższego poznania swoich sąsiadów. Pamiętajmy, że czasami to, co mogłoby wylądować w naszych śmieciach, może przydać się innym i wzbogacić ich ogród – mówi Agnieszka Cybulska-Małycha, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Co ważne, pierwszeństwo w wyborze roślin do odbioru będą miały osoby, które przyjdą na wydarzenie z własną roślinką. Nie oznacza to wcale, że w przedsięwzięciu nie mogą wziąć udziału osoby bez własnych roślin. Te również mogą stać się posiadaczami nowego gatunku drzewka czy krzewu w swoim ogródku.

Spotkania w ramach „Schroniska dla roślin” odbędą się w cztery październikowe poniedziałki w różnych wrocławskich parkach.  Uznano, że poniedziałki to najlepszy czas – wracamy wówczas z weekendowych prac  w ogrodach. Organizatorzy starali się także, aby lokalizacje spotkań były przyjazne dla różnych stron Wrocławia. Są to miejsca, do których można swobodnie dotrzeć samochodem i komunikacją miejską.

Czytaj więcej

Skomentuj