1 / 13

Zwycięzcą tegorocznego konkursu Europejskie Drzewo Roku zostało węgierskie drzewo migdałowe ze Śnieżnego Wzgórza w Peczu. Polskie klęczące drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim, zwycięzca konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2018 zajęło 6. miejsce. Wyniki europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W lutym tego roku mieszkańcy 15 europejskich krajów głosowali na swoje ulubione drzewa ubiegające się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2019. Podczas głosowania oddano ponad 300 tys. ważnych głosów. W plebiscycie zwyciężyło drzewo migdałowe ze Śnieżnego Wzgórza w Peczu na Węgrzech, zdobywając 45 132 głosy internautów. Drugie miejsce zajął dąb Abramtsewo z Federacji Rosyjskiej (39 538 głosów), trzeci na podium stanął dąb ostrolistny z Monte Barbeiro w Portugalii (32 630 głosów). Polskie klęczące drzewo z Krasnegostawu, zdobyło 16 856 głosów internautów i zajęło 6. miejsce.

Zwycięskie 135-letnie drzewo migdałowe rośnie przed kościołem Matki Bożej Śnieżnej w mieście Pecz na Węgrzech. Jego kwitnienie było dla mieszkańców i odwiedzających to miejsce symbolem wiecznej odnowy. Przedstawiciele laureata otrzymali unikatowe drewniane trofeum, które każdego roku przechodzi od zwycięzcy do zwycięzcy. Zaprojektował i wykonał je czeski artysta Martin Patřičný. Statuetka waży 4 kg i ma 70 cm długości. Wykonana jest z różnych gatunków drewna reprezentujących europejską różnorodność drzew. W 2017 r. powędrowała do polskiego dębu Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim.

– W tym konkursie świętujemy drzewa, które nie tylko pomagają nam zrekompensować naszą produkcję CO2, ale są również symbolem trwałych i emocjonalnych relacji między ludźmi a naturą – podkreślił Pavel Poc, poseł do Parlamentu Europejskiego i wieloletni ambasador konkursu.

Czytaj więcej

Skomentuj