Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

WHO: pocovidowe odpady medyczne to ryzyko dla zdrowia i środowiska. To ponad 87 tys. ton śmieci

WHO: pocovidowe odpady medyczne to ryzyko dla zdrowia i środowiska. To ponad 87 tys. ton śmieci
MŁ/PAP
02.02.2022, o godz. 14:53
czas czytania: około 1 minuty
0

Dziesiątki tysięcy ton odpadów medycznych wyprodukowanych podczas pandemii Covid-19 stanowią zagrożenie dla zdrowia i środowiska - ostrzegła we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Do listopada 2021 r. wyprodukowano ok. 87 tys. ton takich śmieci, m.in. strzykawek, igieł czy fiolek po szczepionkach - podała.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Organizacja alarmuje w raporcie, że część zużytych materiałów medycznych może być wciąż zakaźna z uwagi na fakt, że koronawirus jest w stanie przetrwać przez pewien czas na różnych powierzchniach. Wskazuje również, że ludzi żyjący w okolicach źle zarządzanych wysypisk śmieci mogą ucierpieć z powodu zanieczyszczenia powietrza ze spalanych śmieci, niskiej jakości wody czy kontaktu ze szkodnikami przenoszącymi choroby.

Nie wszyscy segregują prawidłowo

Ponadto WHO informuje, że w skali globalnej trzy placówki medyczne na 10 nie segregują odpadów. W krajach słabiej rozwiniętych średnio mniej niż jedna placówka na trzy prowadzi segregację odpadów medycznych. W publikacji podkreślono, że ilość odpadów medycznych nie jest jedynie skutkiem pandemii, bo kwestia ta była problemem już przed jej wybuchem.

Jak można to zmienić?

Główna agenda ochrony zdrowia ONZ w raporcie zaproponowała szereg rozwiązań, by zredukować ilość śmieci. Wymienione propozycje to m.in. produkcja mniejszych opakowań z materiałów odnawialnych czy opracowanie masek biodegradowalnych lub takich, które można nosić kilkukrotnie. Publikacja wskazuje, że najpowszechniejszym odpadem medycznym podczas pandemii stały się jednorazowe rękawiczki.

Według WHO śmieci z placówek leczniczych powinny trafiać na wysypiska śmieci jedynie w ostateczności

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024