Trwają nasadzenia nowych roślin ozdobnych i drzew na zrewitalizowanej płycie Starego Rynku w Bydgoszczy. W sumie pojawi się 15 efektownych donic z roślinami w różnych kompozycjach.

Wiśnia piłkowana, oliwnik wąskolistny oraz sosna to rośliny, które są obecnie nasadzane w niezwykle oryginalnych donicach. Nasadzenie te uzupełnią wielobarwne hortensje i charakterystycznie pachnące lawendy. Posadzona zostanie też żurawka i rozplenica japońska.

Rośliny są sadzone w donicach o dwóch wielkościach. Największe z posadzonymi roślinami będą mierzyć ok. 4 m wysokości. Kształt i wielkość był konsultowany z radą ds. estetyki w Bydgoszczy, która podjęła także decyzję nt. umiejscowienia nowej zieleni.

Jak wyjaśnia Marek Iwiński, miejski plastyk kompozycje pojawią się w trzech miejscach. Jednak grupa roślin zostanie umiejscowiona w okolicach ul. Jatki, druga będzie znajdowała się w południowej części, a trzecia  w pobliżu zegara odmierzającego czas bydgoski.

– Kolorystyka zamówionych donic jest bardzo ciekawa. Także oryginalne są nieregularne kształty donic. Wielkość jest idealna, nie przytłacza pozostałych elementów Starego Rynku. Co ciekawe, ten model został zaprojektowany specjalnie dla Bydgoszczy, nie znajdziemy go w katalogach producenta – dodaje.

Donice zostały wykonane ze specjalnego rodzaju stali, która pod wpływem czynników atmosferycznych pokrywa się cienką warstwą nalotu przypominającego rdzę, nadając jej niepowtarzalnego charakteru. Z uwagi na naturalne kamienie, z których zbudowano płytę Rynku, donice dodatkowo zaimpregnowano.

Ponad 40 mln zł z NFOŚiGW na sortownię odpadów w Bydgoszczy

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj