Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Wiszące Ogrody pod Akacją w Lublinie. Trwa realizacja projektu

Wiszące Ogrody pod Akacją w Lublinie. Trwa realizacja projektu
R.G.
11.11.2022, o godz. 16:46
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy Lublina zyskali nowe urokliwe miejsce odpoczynku i kontaktu z naturą. Stało się tak za sprawą rewitalizacji niezagospodarowanej dotąd przestrzeni w sąsiedztwie Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” przy ul. Grodzkiej w tym mieście.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

– Skwer znajdujący się w bliskim sąsiedztwie placu Po Farze i Zaułka Panasa jest wyjątkowy – zauważa Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni. – Już w tej chwili widać tam zmiany. Jednak na pełny efekt prac musimy poczekać do wiosny. Wówczas trawnik się zazieleni i zakwitną w tym miejscu hortensje oraz bylinowe rabaty. A dzięki zainstalowanej tam małej architekturze, czyli podestom z drewna egzotycznego oraz ławeczkom, miejsce to stało się bardziej funkcjonalne.

Fragment zieleni przy ul. Grodzkiej 11 to charakterystyczny punkt na mapie lubelskiego Starego Miasta, z którego rozciąga się widok na miejscowy zamek, a także panorama wschodnich dzielnic miasta. Miejsce to funkcjonuje jako otwarty i ogólnodostępny skwer.

I ta jego funkcja nie ulegnie zmianie. Natomiast nowy projekt zagospodarowania tego zakątka ma przede wszystkim poprawić jego walory wizualne i funkcjonalne.

Miejsce organizacji plenerów 

W ramach powyższego projektu rewitalizacji, w obrębie skweru zainstalowano także dwa drewniane podesty z drewna egzotycznego o długościach 11 i 15 m, spełniające funkcję utwardzonych chodników. Będzie je można wykorzystać np. do organizacji plenerów malarskich i rysunkowych w ramach zajęć w pobliskim domu kultury.

Na podeście zamontowano też trzy składane ławki, trafią tam również dwa drewniane siedziska w formie tzw. kubików. Natomiast ceglany mur będący elementem fortyfikacji miejskich został już oczyszczony i naprawiony.

Naturalistyczna rabata 

Nowa aranżacja skweru obejmuje też urządzenie wieloletniej rabaty z nasadzeniami w stylu naturalistycznym. Na rabatę trafiły hortensje, jeżówki, czosnki, szałwie i ozdobne trawy. Podobne kompozycje umieszczono także w dużych drewnianych donicach na podeście.

Ponadto, cały obszar skweru zniwelowano i wysiano tam nowy trawnik. Na ścianie kamienicy zawisły dwa stylizowane kinkiety i kamera. Projekt obejmował również odnowienie napisu z wierszem wybitnego polskiego poety Zbigniewa Herberta widniejącego na schodach w Zaułku Panasa.

Wiszące Ogrody pod Akacją

Rewitalizacja skweru przy ul. Grodzkiej to składowa projektu z dofinansowaniem w ramach miejskiego Zielonego Budżetu pod nazwą „Wiszące Ogrody – Pod Akacją”.  Równolegle trwają prace nad pozostałymi skwerami, m.in. przy Al. Racławickich, ul. Ułanów i ul. Królowej Bony. Kończą się też prace przy zagospodarowaniu na nowo skweru przy ul. Misjonarskiej.

Koszt przebudowy skweru przy ul. Grodzkiej to 120 tysięcy zł.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024