Kąpiel w miejskich fontannach nie jest dobrym pomysłem. Zobacz, dlaczego

Kąpiel w miejskich fontannach nie jest dobrym pomysłem. Zobacz, dlaczego
Dominika Nochowicz
03.08.2017, o godz. 9:43
czas czytania: około 3 minut
0

W czasie upałów każdy szuka sposobów na to, by się ochłodzić. Wiele osób znajduje wtedy orzeźwienie w miejskich fontannach, przy których w gorące dni można spotkać tłumy dorosłych a przede wszystkim rodziców z dziećmi, pluskającymi się w wodzie. Okazuje się jednak, że kąpiel w takich miejscach to nie zawsze dobry pomysł. Dlaczego?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych ostrzegają, że woda w miejskich fontannach może być niebezpieczna dla ludzi, ze względu na obecne w niej liczne chorobotwórcze bakterie (m.in. kałowe, salmonelli czy gronkowca), wirusy i pasożyty odzwierzęce.

W przypadku picia takiej wody, mogą one przyczynić się do zatruć pokarmowych. Natomiast kąpiel w zanieczyszczonej wodzie grozi wystąpieniem reakcji alergicznych i zapalnych skóry, zapaleniem spojówek czy grzybicą stóp.

Barwa wody może zmylić

Nawet woda pozbawiona zmętnienia i pozornie wyglądająca na czystą może być skażona. Dzieje się tak dlatego, że woda w tego typu obiektach krąży w obiegu zamkniętym, co sprzyja rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów. Często nie jest też dezynfekowana ani chlorowana. Druga kwestia to zanieczyszczenia wywołane kontaktem zwierząt z wodą w fontannach.

Znamy miasto z najpiękniejszymi fontannami w Polsce! [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Kolejna sprawa to sama konstrukcja obiektów, których wystające elementy i śliska nawierzchnia mogą przyczynić się do poślizgnięcia w czasie zabawy w wodzie.

Tylko element dekoracyjny miasta

Warto wiedzieć, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie zajmuje się sprawdzaniem jakości wody w fontannach, ponieważ nie jest ona przeznaczona do spożycia przez ludzi ani do kąpieli, a obiekty mają na celu wzbogacenie miejskiej architektury.

Za stan i czystość wód odpowiadają służby miejskie, które podkreślają, że przebywając w pobliżu fontanny można się również ochłodzić.

Kary za kąpiel w fontannie

Coraz częściej w pobliżu miejskich fontann można zauważyć tabliczki informujące o zakazie wchodzenia do wody, bądź też regulaminy mówiące o tym, że kontakt z wodą następuje na własną odpowiedzialność.

– Zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń, który mówi o kąpieli w miejscach zabronionych, za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości od 20 do 250 zł – mówi Wojciech Siółkowski, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku.

Karanie mandatami jak na razie nie jest częstą praktyką, zwłaszcza jeżeli chodzi o kąpiele w fontannach dzieci, które pluskają się w wodzie pod okiem rodziców. W tych sytuacjach strażnicy miejscy informują i przestrzegają opiekunów przed niebezpieczeństwami, jakie niosą ze sobą takie zabawy, a interwencja ma jedynie charakter pouczenia. Często bowiem nie są oni świadomi zagrożeń, jakie mogą z tego wynikać.

Co w zamian?

– Uczulam więc szczególnie młode mamy, które dość niefrasobliwie pozwalają swoim małym pociechom pluskać się w miejskich fontannach. Lepiej schłodzić siebie i dziecko wodą z butelki – zaznacza Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Doskonałą alternatywą do kąpieli w fontannach może być korzystanie z kurtyn wodnych czy tzw. „pluskowisk”, które są przeznaczone do zabaw w wodzie i coraz częściej pojawiają się w centrach miast w upalne dni. Jednak nawet w takich miejscach warto zachować rozwagę.

W niektórych miastach można również skorzystać oferty wodociągów, które częstują kranówką w czasie upałów. Więcej na ten temat TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024