W czasie upałów każdy szuka sposobów na to, by się ochłodzić. Wiele osób znajduje wtedy orzeźwienie w miejskich fontannach, przy których w gorące dni można spotkać tłumy dorosłych a przede wszystkim rodziców z dziećmi, pluskającymi się w wodzie. Okazuje się jednak, że kąpiel w takich miejscach to nie zawsze dobry pomysł. Dlaczego?

Pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych ostrzegają, że woda w miejskich fontannach może być niebezpieczna dla ludzi, ze względu na obecne w niej liczne chorobotwórcze bakterie (m.in. kałowe, salmonelli czy gronkowca), wirusy i pasożyty odzwierzęce.

W przypadku picia takiej wody, mogą one przyczynić się do zatruć pokarmowych. Natomiast kąpiel w zanieczyszczonej wodzie grozi wystąpieniem reakcji alergicznych i zapalnych skóry, zapaleniem spojówek czy grzybicą stóp.

Barwa wody może zmylić

Nawet woda pozbawiona zmętnienia i pozornie wyglądająca na czystą może być skażona. Dzieje się tak dlatego, że woda w tego typu obiektach krąży w obiegu zamkniętym, co sprzyja rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów. Często nie jest też dezynfekowana ani chlorowana. Druga kwestia to zanieczyszczenia wywołane kontaktem zwierząt z wodą w fontannach.

Znamy miasto z najpiękniejszymi fontannami w Polsce! [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Kolejna sprawa to sama konstrukcja obiektów, których wystające elementy i śliska nawierzchnia mogą przyczynić się do poślizgnięcia w czasie zabawy w wodzie.

Tylko element dekoracyjny miasta

Warto wiedzieć, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie zajmuje się sprawdzaniem jakości wody w fontannach, ponieważ nie jest ona przeznaczona do spożycia przez ludzi ani do kąpieli, a obiekty mają na celu wzbogacenie miejskiej architektury.

Za stan i czystość wód odpowiadają służby miejskie, które podkreślają, że przebywając w pobliżu fontanny można się również ochłodzić.

Kary za kąpiel w fontannie

Coraz częściej w pobliżu miejskich fontann można zauważyć tabliczki informujące o zakazie wchodzenia do wody, bądź też regulaminy mówiące o tym, że kontakt z wodą następuje na własną odpowiedzialność.

– Zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń, który mówi o kąpieli w miejscach zabronionych, za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości od 20 do 250 zł – mówi Wojciech Siółkowski, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku.

Karanie mandatami jak na razie nie jest częstą praktyką, zwłaszcza jeżeli chodzi o kąpiele w fontannach dzieci, które pluskają się w wodzie pod okiem rodziców. W tych sytuacjach strażnicy miejscy informują i przestrzegają opiekunów przed niebezpieczeństwami, jakie niosą ze sobą takie zabawy, a interwencja ma jedynie charakter pouczenia. Często bowiem nie są oni świadomi zagrożeń, jakie mogą z tego wynikać.

Co w zamian?

– Uczulam więc szczególnie młode mamy, które dość niefrasobliwie pozwalają swoim małym pociechom pluskać się w miejskich fontannach. Lepiej schłodzić siebie i dziecko wodą z butelki – zaznacza Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Doskonałą alternatywą do kąpieli w fontannach może być korzystanie z kurtyn wodnych czy tzw. „pluskowisk”, które są przeznaczone do zabaw w wodzie i coraz częściej pojawiają się w centrach miast w upalne dni. Jednak nawet w takich miejscach warto zachować rozwagę.

W niektórych miastach można również skorzystać oferty wodociągów, które częstują kranówką w czasie upałów. Więcej na ten temat TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj