W Zakładzie Górniczym Sobieski działa unikalna w sektorze górniczym, nowoczesna infrastruktura służąca do zagospodarowania wody z głębin kopalni. Dzięki zrealizowanym inwestycjom woda w znacznym stopniu zabezpiecza potrzeby technologiczne, socjalno-bytowe i energetyczne zakładu.

W rejonie Zakładu Górniczego Sobieski uruchomiono nowoczesną oczyszczalnię ścieków sanitarnych oraz przebudowano sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Oczyszczona woda odprowadzana jest do zbiornika wód podsadzkowych i wykorzystywana do celów technologicznych. Przedsięwzięcie ma za zadanie ograniczenie emisji zanieczyszczeń i zużycia wody.

– W każdym aspekcie funkcjonowania naszych zakładów górniczych uwzględniamy działania proekologiczne, optymalizujące koszty ich funkcjonowania – mówi Tomasz Cudny z Tauron Wydobycie.

Uzdatnianie się opłaca

W ZG Sobieski funkcjonuje także stacja uzdatniania wody. Po uzdatnieniu woda jest wykorzystywana na potrzeby użytkowe, jako alternatywa dla źródła zaopatrzenia z sieci miejskiej. Woda dołowa wykorzystywana jest również w Zakładzie Wzbogacania i Odsiarczania Miałów oraz Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla do procesów technologicznych oraz do celów gospodarczych.

O tym, że woda z kopalń po uzdatnieniu może trafiać nawet do wodociągów przekonuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Pilotażowy projekt recyklingu wody z podziemnych wyrobisk przygotowywany jest w Czeladzi.

Woda z kopalń może trafiać do wodociągów

Ciepło z wody

ZG Sobieski w Jaworznie należy do kopalń o największym dopływie wód dołowych do wyrobisk w górnictwie węgla kamiennego. Wynosi on ok. 60 m3/min, co pociąga za sobą konieczność utrzymania w pełnym stopniu sprawności systemu głównego odwadniania. Odpompowywanie wody z podziemnych wyrobisk górniczych jest konieczne, by nie doszło do zalania czynnych zakładów, a często także dla ochrony powierzchni.

Woda dołowa jest wykorzystywana do produkcji ciepła. Zasila ona kaskadową Stację Pomp Ciepła, która osiąga moc 420kW. Pompy produkują rocznie ok 6 000 GJ ciepła pokrywając zapotrzebowanie obiektów łaźni górniczych w rejonie Sobieski.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. fajnie ze o tym pomyslaleli jak zaraz bedzie trzeba zamykac kopalnie, tak ogromne zaklady powinny byc w duzej mierze samowystarczalne, do tego oszczednosci na oplatach srodowiskowych…ale kto o tym kiedys myslal…pochodnie palily sie non stop a przeciez z metanu mogli miec prad i ciepło…szkoda słów

Skomentuj