– To już piąty rok proekologicznych działań, które są możliwe dzięki współpracy wielu partnerów – mówi Robert Szymański, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta. – W przedsięwzięcie zaangażowane są ośrodki sportu z całej Warszawy, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej Wesoła, którzy wspierają nas specjalistycznym sprzętem, a także firmy, które pracują na nasze zlecenie. To modelowy przykład na to, że przy realizacji różnorodnych zadań można jednoczyć się w trosce o środowisko – podsumowuje dyrektor ZOM.
Jak informuje Zarząd Oczyszczania Miasta, kolejne pływalnie przekazują wodę, która zamiast trafić do kanalizacji, służy do sprzątania ulic. W akcji uczestniczą także baseny odkryte, które kończą działalność wraz z nadejściem roku szkolnego. Po wakacjach jako pierwszy wodę oddaje Park Wodny Moczydło.
1/5 mln litrów wody z pływalni
Podczas tegorocznych wakacji warszawskie pływalnie przekazały już 1,5 mln litrów wody. Akcja prowadzona jest podczas przerw technicznych, kiedy konieczne jest opróżnienie basenów.
Woda jest pompowana do zmywarek przy użyciu sprzętu dostarczanego przez strażaków z OSP Wesoła. To właśnie oni wykonują szereg niezbędnych działań zapewniających prawidłowy przebieg tego procesu, takich jak: instalowanie pomp, podłączanie węży, czy koordynacja kwestii technicznych.
Trzy noce opróżniania basenów
Tego rodzaju tankowanie trwa około 20 minut, a w trakcie jednego nocnego cyklu, z terenu pływalni wyjeżdża kilkanaście pojazdów, które od razu rozpoczynają mycie jezdni. Ze względu na ogromne pojemności basenów, ich opróżnianie rozkłada się średnio na 3 noce.
Działania te dostosowane są do warunków pogodowych. A przy niesprzyjającej pogodzie, podczas burzy lub ulewnego deszczu, akcja jest odwoływana.
Woda używana do mycia jezdni jest pobierana w momencie, gdy ulotniły się z niej preparaty używane do dezynfekcji – dlatego jest bezpieczna dla środowiska, ludzi i mytych nawierzchni.
Komentarze (0)