Wodne place zabaw w praktyce
Dla wielu ludzi to wspaniała atrakcja i sposób na spędzenie miłych chwil w upalne dni. Wodne place zabaw mają też swoje techniczne sekrety, a prawdziwą sztuką jest ich prawidłowe utrzymanie. O tym wiedzą jednak tylko specjaliści.
Od kilku lat w Polsce obserwuje się modę na budowę wodnych placów zabaw dla dzieci. W Katowicach pierwszy taki plac powstał w 2017 r. Obecnie w tym mieście funkcjonują 4 tego typu obiekty, a ostatni z nich oddano do użytku w 2021 r. Wodne place cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców tego miasta. O tym wiedzą wszyscy. Specjalistów interesują jednak techniczne szczegóły.
Konstrukcja i zaplecze
Zacznijmy od budowy: każdy z tego rodzaju obiektów, mimo różnic związanych z układem terenu, składa się z takich samych elementów, czyli z tzw. niecki basenowej, okalanej betonowym murkiem z zamontowanymi siedziskami, oraz z brodzika – tzw. „nogomyjki” – z natryskiem. Natomiast dno niecki pokryte jest poliuretanem, a na samej niecce zamontowane są zabawki wodne. Dodajmy, że woda nie utrzymuje się w niecce i jest na bieżąco odprowadzana poprzez odwodnienie. Następnie trafia do zbiornika wyrównawczego o pojemności ok. 12 m&...