Tylko 15% polskich rzek można określić jako wody dobrej jakości, w 60% jakość wody jest średnia, a pozostałe są bardzo zanieczyszczone. Źródłem zanieczyszczeń są m.in. ścieki bytowe z terenów nieskanalizowanych, które trafiają do środowiska z nieszczelnych szamb przydomowych. Ścieki zanieczyszczają także wody gruntowe. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, w Polsce nie ma rzetelnej ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni, a gminy nie kontrolują, czy mieszkańcy wywiązują się ze swoich obowiązków w zakresie wywożenia nieczystości.
Z początkiem marca ruszy nabór do drugiej edycji miejskiego Programu ochrony zasobów wodnych dla miasta Lublina. W tym roku Miasto przyzna dotacje na łączną kwotę 150 tys. zł.
Około 95 hektarów powierzchni ma mieć zbiornik wodny Bzin na rzece Kamienna w Skarżysku-Kamiennej. Będzie pełnił funkcję retencyjną i przeciwpowodziową. Na rzecz realizacji tej inwestycji współpracować będą Wody Polskie, samorząd województwa świętokrzyskiego i gmina Skarżysko-Kamienna.
Ponad 12 mln euro zostanie przeznaczonych na prace przygotowawcze związane z budową zbiornika retencyjnego Bzin na rzece Kamiennej w Skarżysku-Kamiennej - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt noweli Prawa wodnego, który ma usprawnić procedury administracyjne przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.











