Wodociągi w Kielcach mają już 90 lat

Wodociągi w Kielcach mają już 90 lat
mat
18.10.2019, o godz. 13:42
czas czytania: około 3 minut
0

Historia kieleckiego przedsiębiorstwa wodociągowego rozpoczęła się 20 października 1929 r., kiedy władze Magistratu powołały „Dyrekcję Wodociągów i Kanalizacji Miasta Kielce”. Nazwa ta przetrwała do lat 50-tych. W 2019 r. przypada dziewięćdziesiąta rocznica wydarzeń.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na czele pierwszej wodociągowej dyrekcji stanął 23-letni inżynier Olgierd Nowodworski, który piastował stanowisko aż do drugiej wojny światowej.

Kielce rozpoczęły budowę nowoczesnego wodociągu i kanalizacji dopiero w 1928 r. Próby budowy wodociągu podejmowano w XIX wieku, ale kończyło się na planach, bowiem brakowało pieniędzy na realizację zamierzeń.

Tymczasem sytuacja higieniczna rozbudowującego się miasta stawała się dramatyczna. Mieszkańcy cierpieli od trudnego do zniesienia odoru z podwórek, ulic, rynsztoków i samej rzeki Silnicy. Co jakiś czas wybuchały epidemie tyfusu i cholery.

Miasto siedmiu źródeł

W końcu, dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej, władze miasta podjęły decyzję o budowie ujęć wody. Pierwsze ujęcie dla Kielc zlokalizowano na Białogonie, gdzie dziś znajduje się ulica Siedmiu Źródeł – źródeł, które dały początek kieleckiemu systemowi wod-kan.

Równolegle z systemem wodociągowym powstała sieć kanalizacyjna, mieszcząca się w granicach miasta z 1927 r., bez południowych dzielnic. Pierwsza, uruchomiona w latach 1928-1929, kielecka sieć wod-kan miała 11 km wodociągu i 7,6 km kanalizacji.

Cała inwestycja była olbrzymim wydatkiem finansowym. Z tego względu konieczne było zaciągnięcie pożyczki w wysokości pół miliona dolarów. Udzieliła jej amerykańska firma Ulen and Company, wyspecjalizowana w finansowaniu takich inwestycji w innych polskich miastach. Z jej usług skorzystały też m.in. Lublin, Piotrków Trybunalski, Radom i Częstochowa. Spłata nie była łatwa dlatego sporą część zobowiązań musiał przejąć po latach skarb państwa.

W 1937 r. ruszyła pierwsza oczyszczalnia ścieków na Pakoszu, a w 1974 r. oddano do użytku oczyszczalnię ścieków „Sitkówka” rozbudowywaną w miarę rozwoju miasta i rozbudowy sieci wodociągowej.

Uroczyste obchody jubileuszu

Historię Wodociągów Kieleckich pokazuje krótki, 6-minutowy film dokumentalny, przygotowany z okazji jubileuszu 90-lecia spółki. Swoją premierę miał podczas uroczystej gali, wczoraj (17 października) w Kieleckim Centrum Kultury.

Podczas uroczystości odznaczono zasłużonych pracowników medalami, a przyjaciół firmy – okolicznościowymi statuetkami.

– Chcę powiedzieć byłym i obecnym pracownikom Wodociągów Kieleckich, że jesteście prawdziwym skarbem naszej firmy. Jako zgrana drużyna tworzyliście i tworzycie wspólnie wspaniała historię przedsiębiorstwa – mówił prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz.

Tego samego dnia w Kieleckim hotelu “Pod Złotą Różą” odbyło się posiedzenie prezydium rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Było to wyjątkowe spotkanie, ponieważ zazwyczaj obrady rady IGWP odbywają się w Warszawie lub Bydgoszczy.

Obiekty otwarte się dla zwiedzających

To nie koniec atrakcji związanych z 90-leciem przedsiębiorstwa. W niedzielę, 20 października wyrusza piesza wycieczka turystyczna śladami wodociągowych obiektów. Program spaceru opracowali wspólnie: Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska oraz Klub Turystów Pieszych „Przygoda” PTTK, przy współpracy Wodociągów Kieleckich.

Wycieczka obejmuje zwiedzanie głównego ujęcia wody w Białogonie, pierwszej kieleckiej oczyszczalni ścieków oraz grobu Olgierda Nowodworskiego na Cmentarzu Starym. Zakończenie planowane jest na ul. Żeromskiego przy zbiorniku wyrównawczym i hydroforni.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024