1 / 5

Historia kieleckiego przedsiębiorstwa wodociągowego rozpoczęła się 20 października 1929 r., kiedy władze Magistratu powołały „Dyrekcję Wodociągów i Kanalizacji Miasta Kielce”. Nazwa ta przetrwała do lat 50-tych. W 2019 r. przypada dziewięćdziesiąta rocznica wydarzeń.

Na czele pierwszej wodociągowej dyrekcji stanął 23-letni inżynier Olgierd Nowodworski, który piastował stanowisko aż do drugiej wojny światowej.

Kielce rozpoczęły budowę nowoczesnego wodociągu i kanalizacji dopiero w 1928 r. Próby budowy wodociągu podejmowano w XIX wieku, ale kończyło się na planach, bowiem brakowało pieniędzy na realizację zamierzeń.

Tymczasem sytuacja higieniczna rozbudowującego się miasta stawała się dramatyczna. Mieszkańcy cierpieli od trudnego do zniesienia odoru z podwórek, ulic, rynsztoków i samej rzeki Silnicy. Co jakiś czas wybuchały epidemie tyfusu i cholery.

Miasto siedmiu źródeł

W końcu, dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej, władze miasta podjęły decyzję o budowie ujęć wody. Pierwsze ujęcie dla Kielc zlokalizowano na Białogonie, gdzie dziś znajduje się ulica Siedmiu Źródeł – źródeł, które dały początek kieleckiemu systemowi wod-kan.

Równolegle z systemem wodociągowym powstała sieć kanalizacyjna, mieszcząca się w granicach miasta z 1927 r., bez południowych dzielnic. Pierwsza, uruchomiona w latach 1928-1929, kielecka sieć wod-kan miała 11 km wodociągu i 7,6 km kanalizacji.

Cała inwestycja była olbrzymim wydatkiem finansowym. Z tego względu konieczne było zaciągnięcie pożyczki w wysokości pół miliona dolarów. Udzieliła jej amerykańska firma Ulen and Company, wyspecjalizowana w finansowaniu takich inwestycji w innych polskich miastach. Z jej usług skorzystały też m.in. Lublin, Piotrków Trybunalski, Radom i Częstochowa. Spłata nie była łatwa dlatego sporą część zobowiązań musiał przejąć po latach skarb państwa.

W 1937 r. ruszyła pierwsza oczyszczalnia ścieków na Pakoszu, a w 1974 r. oddano do użytku oczyszczalnię ścieków „Sitkówka” rozbudowywaną w miarę rozwoju miasta i rozbudowy sieci wodociągowej.

Uroczyste obchody jubileuszu

Historię Wodociągów Kieleckich pokazuje krótki, 6-minutowy film dokumentalny, przygotowany z okazji jubileuszu 90-lecia spółki. Swoją premierę miał podczas uroczystej gali, wczoraj (17 października) w Kieleckim Centrum Kultury.

Podczas uroczystości odznaczono zasłużonych pracowników medalami, a przyjaciół firmy – okolicznościowymi statuetkami.

– Chcę powiedzieć byłym i obecnym pracownikom Wodociągów Kieleckich, że jesteście prawdziwym skarbem naszej firmy. Jako zgrana drużyna tworzyliście i tworzycie wspólnie wspaniała historię przedsiębiorstwa – mówił prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz.

Tego samego dnia w Kieleckim hotelu “Pod Złotą Różą” odbyło się posiedzenie prezydium rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Było to wyjątkowe spotkanie, ponieważ zazwyczaj obrady rady IGWP odbywają się w Warszawie lub Bydgoszczy.

Obiekty otwarte się dla zwiedzających

To nie koniec atrakcji związanych z 90-leciem przedsiębiorstwa. W niedzielę, 20 października wyrusza piesza wycieczka turystyczna śladami wodociągowych obiektów. Program spaceru opracowali wspólnie: Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska oraz Klub Turystów Pieszych „Przygoda” PTTK, przy współpracy Wodociągów Kieleckich.

Wycieczka obejmuje zwiedzanie głównego ujęcia wody w Białogonie, pierwszej kieleckiej oczyszczalni ścieków oraz grobu Olgierda Nowodworskiego na Cmentarzu Starym. Zakończenie planowane jest na ul. Żeromskiego przy zbiorniku wyrównawczym i hydroforni.

Czytaj więcej

Skomentuj