Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Wodociągi Warszawskie mają nową taryfę

Wodociągi Warszawskie mają nową taryfę
PU
26.01.2023, o godz. 10:50
czas czytania: około 4 minut
0

Wszystko wskazuje na to, że po dwóch latach walki batalia Wodociągów Warszawskich o nowe taryfy dobiegła końca. RZGW w Warszawie wreszcie zatwierdził stawki za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków dla stołecznej spółki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Wodociągi Warszawskie złożyły wnioski o nowe taryfy w latach 2021-2024 na początku roku 2021, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami stary okres taryfowania (2018-2021) dobiegł końca. Opłaty nie rosły w Warszawie od 2012 roku, a w 2018 r. dodatkowo zostały obniżone. Decyzja o złożeniu wniosku o nowe taryfy za wodę i ścieki została podyktowana kryzysem gospodarczym skutkującym  w szczególności drastycznym wzrostem kosztów działalności.

Zarzuty regulatora

Wody Polskie długo nie chciały się zgodzić na utrzymanie stawek z lat 2018-2021, ponieważ zdaniem regulatora, z powodu awarii oczyszczalni „Czajka” w 2019 i 2020 r., oszacowana na ponad 89 mln zł usługa oczyszczania nie została wykonana. Dlatego oczekiwał od spółki obniżenia taryf.  W odpowiedzi na zarzuty warszawska spółka zapewniła, że nieprzerwanie świadczy usługi dostarczania wody i odprowadzania ścieków, a z tytułu awarii zostały zapłacone PGW Wodom Polskim opłaty podstawowe i podwyższone w łącznej wysokości ponad 38 mln zł.

Od ponad trzech lat bez zmian

Od czerwca 2018 r. mieszkańcy Warszawy za 1 m³ wody i ścieków płacili 9,85 zł brutto, czyli o ponad 14% mniej niż w latach poprzednich. Obniżka wprowadzona w 2018 r. była możliwa m.in. dzięki przeprowadzonej wcześniej w spółce restrukturyzacji. Po prawie pięcioletnim okresie obowiązywania obniżonych opłat, MPWiK w Warszawie, z uwagi na niespotykany od dekad wzrost cen szczególnie energii, paliw, usług, materiałów, zwiększające się obciążenia płacowe, a co za tym idzie, wzrost ponoszonych kosztów stałych, a także kosztów utrzymania i rozwoju sieci, zdecydowała się na choć częściowe urealnienie opłat za wodę i ścieki. To decyzja konieczna dla utrzymania niezbędnego poziomu inwestycji w infrastrukturę, która każdego roku wymaga wielomilionowych nakładów na modernizację i rozbudowę. W ciągu ostatnich 15 lat spółka wydała na rozwój infrastruktury niemal 9 mld zł, większość pochodziła ze środków własnych spółki, czyli z opłat za wodę i ścieki. Około 36% to środki unijne. Dzięki dobremu zarządzaniu, za te pieniądze wybudowano lub zmodernizowano łącznie ponad 1378 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Warszawie i okolicach. Stołeczna spółka świadczy usługi zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków dla mieszkańców Warszawy, gmin Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock, Wieliszew oraz miast Piastów i Pruszków.

Nowe opłaty

Zgodnie z nową zatwierdzoną przez Wody Polskie taryfą, od 27.01.2023 r. mieszkańcy Warszawy i okolic zapłacą w pierwszym roku jej obowiązywania 4,29 zł/m3 wody oraz 6,59 zł/m3 ścieków, czyli łącznie 10,88 zł. W drugim roku 4,54 zł/m3 wody oraz 6,92 zł/m3 ścieków – łącznie 11,46 zł. W trzecim roku 4,72 zł/m3 wody oraz 7,26 zł/m3 ścieków, co daje łącznie 11,98 zł. Według nowej taryfy cena świadczonych przez MPWiK usług wzrośnie w pierwszym roku o 10,5%, w drugim roku o 5,3%, a w trzecim 4,5%. Przy założeniu średniego miesięcznego zużycia na poziomie 3,89 mna osobę, opłaty te w pierwszym roku obowiązywania wzrosną:

  • dla rodziny 2 osobowej o około 7,40 zł miesięcznie,
  • dla rodziny 3 osobowej o około 11,09 zł miesięcznie,
  • dla rodziny 4 osobowej o 14,79 złotych miesięcznie.

Warszawska spółka zaznacza przy tym, że ceny w pierwszym okresie obowiązywania nowych taryf są niższe niż obowiązujące przed obniżką, która miała miejsce w 2018 roku.

Wieloletni Plan Inwestycyjny

W wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych w latach 2022 – 2030 Wodociągi Warszawskie zaplanowały zadania, które będą kosztowały łącznie przeszło 4,3 mld zł. I w większości zostaną sfinansowane, jak dotychczas, ze środków finansowych pochodzących z opłat za wodę i ścieki. MPWiK w Warszawie w ciągu 8 lat planuje realizację ponad 2,2 tys. zadań. Wśród nich są zarówno nowe odcinki sieci, które pozwolą na przyłączenie kolejnych osiedli do miejskich wodociągów i kanalizacji, jak również kontynuacja budowy wielkośrednicowych kolektorów zabezpieczających miasto przed negatywnymi skutkami zmian klimatu. Odpowiadając za dostawy wody i odbiór ścieków dla ok. 2,5 mln mieszkańców aglomeracji warszawskiej spółka musi być również przygotowana do działania w warunkach kryzysowych. Wydarzenia roku 2022 pokazują jak ważna jest sprawnie działająca infrastruktura krytyczna. Warszawskie Wodociągi, jako podmiot odpowiedzialny za taką infrastrukturę, mają szczególne obowiązki jej właściwego zabezpieczania, a to także wymaga niezbędnego finansowania. MPWiK inwestuje też w odnawialne źródła energii oraz gospodarkę obiegu zamkniętego, dając swój aktywny wkład w politykę przeciwdziałania zmianom klimatu.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024