Powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego wielopłaszczyznowa platforma współpracy międzyśrodowiskowej biznesu, nauki, samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych pod nazwą Wielkopolska Platforma Wodorowa w założeniu ma sprzyjać efektywnemu połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych w jego ramach podmiotów na rzecz nisko i zeroemisyjnej gospodarki.
– Chcemy być w awangardzie zielonego ładu. Jako region staramy się dostrzegać, analizować i planować w naszych działaniach odnawialne źródła energii, jako element krajobrazu Wielkopolski najbliższej przyszłości. Przykładem pozytywnych zmian może być stopniowe zastępowanie pojazdów transportu zbiorowego tymi o napędzie hybrydowym i coraz częściej elektrycznym. Ta pozytywna zmiana odbywa się przy wsparciu funduszami unijnymi w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – mówił marszałek Marek Woźniak. Odniósł się też do ambitnych planów Komisji Europejskiej dotyczących zapobiegania zmianom klimatu oraz gotowości do działania Wielkopolski w tym zakresie.
Podczas inauguracyjnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego WPW wręczono akty powołania do nowej organizacji, w skład której wchodzi obecnie 32 członków, wśród nich m.in. prezydenci Poznania – Jacek Jaśkowiak, Konina – Piotr Korytkowski oraz Piły – Piotr Głowski. Członkowie WPW mają przedstawić strategię walki z niską emisją, w której główną rolę odgrywać będzie wodór. Do zespołu zaproszono także przedstawicieli nauki, biznesu i samorządów.
– Wodór jest bardzo obiecujący, to technologia jutra, ale rozwijana już dziś przez wiodące gospodarki na świecie. Dlatego przyglądamy się uważnie temu procesowi, gdyż będzie to bardzo ważny sektor produkcji i przechowywania energii, zwłaszcza w kontekście transformacji energetycznej wschodniej Wielkopolski – podkreślał M. Wożniak.
Komentarze (0)