– PGW Wody Polskie to organizacja w fazie rozwojowej, a zespolenie jednostek samorządowych i administracji dotychczas istniejącej jest trudnym zadaniem i potrzeba trochę czasu, żeby wszystko sprawnie funkcjonowało – mówił w czwartek Przemysław Daca.
Zaznaczył, że powołanie nowego podmiotu było potrzebne po to, by zarządzanie wodami nie było rozproszone. Podobnie z przejściem całej gospodarki wodnej do jednego resortu, czyli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – To bardzo dobra wiadomość i prognostyk – zaznaczył Daca.
Przemysław Daca objął stanowisko prezesa PGW Wody Polskie 17 stycznia 2018 roku. Dziś przedstawił wstępne wyniki bilansu przeprowadzonego w jednostce.
Zatrudnienie i warunki
W PGW Wody Polskie zatrudnionych jest obecnie około 5,4 tys. osób. Pracownicy, którzy wcześniej byli w administracji rządowej przeszli automatycznie do nowej jednostki i warunki ich pracy nie uległy zmianie.
Druga część pracowników to osoby dotychczas zatrudnione w samorządach (ok. 2,5 tys.), którzy, zgodnie z przyjętym harmonogramem, przechodzą teraz do Wód Polskich. – Dyrektorzy regionalnych zarządów Gospodarki Wodnej dostali polecenie, by przedstawić każdemu pracownikowi warunki pracy. Termin właśnie mija. Oczekuję teraz od dyrektorów RZGW raportu na temat tego procesu – mówił Daca.
Prezes Wód Polskich dodał, że kierownictwu organizacji zależy do dobru pracowników gospodarki wodnej, która przez lata nie była należycie finansowana. Powiedział, że pracownicy Wód Polskich mogą z czasem spodziewać się wzrostu wynagrodzeń.
Wody Polskie: pracownicy nadal bez umów. „W tej firmie wrze”
Prezes Wód Polskich zaznaczył także, ze w kilku jednostkach stwierdzono przerost zatrudnienia, szczególnie w pionach obsługowych. Tymczasem w nowo powstałych zarządach (Białymstoku, Bydgoszczy, Lublinie i Rzeszowie) i jednostkach terenowych jest zapotrzebowanie na pracowników. Część pracowników będzie zatem musiała świadczyć pracę na rzecz innych jednostek – zapowiedziano.
Siedziby i ich wyposażenie
Zgodnie z ustawą Prawo wodne, obowiązki i kompetencje w zakresie zarządzania wodami powinny przejść do nowej instytucji wraz z pracownikami i narzędziami pracy (komputerami, samochodami, meblami).
– Niestety w niektórych regionach nie dostaliśmy samochodów, a sprzęt komputerowy był zdezelowany – mówił prezes Daca. – Były też problemy z majątkiem i budynkami, bo nie otrzymaliśmy protokołów zdawczo-odbiorczych.
Co z decyzjami?
Prezes PGW Wody Polskie dodał, że decyzje administracyjne są rozpatrywane na bieżąco, nie ma żadnych zastojów. – Zgodnie z ustawą przejęliśmy też dokumenty administracyjne wszczęte i niedokończone przez jednostki samorządowe i nad nimi pracujemy, to kilka tysięcy w skali kraju – powiedział.
Prezes Wód Polskich: najpierw budżet, potem warunki dla pracowników
Budżet
Wody Polskie rozpoczynają działalność z 58 mln zł deficytu. Nie będzie to oddziaływało na pracę i realizację zadań, zapewnił prezes, dodając jednak, że na poprawę warunków zatrudnienia wpływ będzie miał przebieg zbierania środków za usługi wodne.
Konferencja była transmitowana na żywo. Pełny zapis można zobaczyć poniżej:
Konferencja prasowa Przemysława Dacy – Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
Posted by Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej on Thursday, 1 February 2018
Ciąg dalszy konferencji.
Posted by Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej on Thursday, 1 February 2018
Komentarz #9389 dodany 2018-02-01 20:11:55
Dziwne bo kiedy Daca zaczął mówić o pensjach pracowników WP to transmisje przerwano i jest luka w nagraniu. Po prostu wycięli...przypadek?