Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Wrocław buduje bus – pas z opcją przeróbki na linię tramwajową

Wrocław buduje bus – pas z opcją przeróbki na linię tramwajową
Bartłomiej Leśniewski
18.04.2023, o godz. 8:26
czas czytania: około 2 minut
0

Nowa trasa połączyć ma centrum miasta z dynamicznie rozwijającą się dzielnicą Jagodno. Na początek będzie to bus pas. Ale zaprojektowano go tak, by w przyszłości łatwo przerobić bus-pasową infrastrukturę na linię tramwajową.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

„Najpóźniej za dwa lata podróż komunikacją miejską od pętli na wysokości ul. Kajdasza do dworca głównego zajmować będzie zaledwie kilkanaście minut. Wszystko dzięki budowie Trasy Komunikacji Zbiorowej na Jagodno. Na początek będzie to bus – pas.  W poniedziałek 17 kwietnia podpisano umowę z wykonawcą” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Wrocław.

Kłopoty z linią kolejową

Wrocławski magistrat zapewnia, że stworzenie „wyseparowanego korytarza komunikacyjnego”, którym kursować będą autobusy nie zamyka tematu tramwaju na Jagodno. Wręcz przeciwnie.

– Dziś podpisujemy umowę na budowę drogi autobusowej. W przyszłości może tu powstać droga autobusowo-tramwajowa. Najważniejsze jest, aby mieszkańcy komunikacją miejską mogli szybko dotrzeć do centrum miasta. Czy zrobią to tramwajem, czy autobusem, ma drugorzędne znaczenie. Ta trasa jest tak zaprojektowana, że w przyszłości szybko można położyć na niej torowisko – zapewnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Władze miasta tłumaczą, że torowisko tramwajowe przecinałoby linię kolejową nr 285 prowadzącą do Świdnicy.

„Zbudowanie skrzyżowania torów kolejowych i tramwajowych nie stanowi większego problemu, ale brakuje przepisów regulujących zasady panujące na takich krzyżówkach. Kwestia norm, oznakowania, sygnalizacji itp. Jeśli budowa krzyżówki okaże się możliwa z prawnego punktu widzenia, zamiana trasy autobusowej na autobusowo-tramwajową będzie relatywnie prosta” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Wrocław.

Bus – pas na Jagodno

Obecna inwestycja to ponad trzykilometrowy odcinek od al. Armii Krajowej do ul. Kajdasza, gdzie powstanie pętla. Projektowany jest odcinek od al. Armii Krajowej do ul. Hubskiej. Mamy wtedy już pięciokilometrowy wydzielony buspas, który na odcinku 2,3 km będzie wydzielonym korytarzem tramwajowo-autobusowym, a w przyszłości może będzie nową TAT – trasą autobusowo-tramwajową na Jagodno – o długości 5 km.

– Wykonamy tu trasę na podbudowie żelbetowej – takiej, jak stosuję się przy budowie torowiska. Zostanie ona przykryta asfaltem. Gdy zapadnie decyzja o budowie tramwaju, masę bitumiczną sfrezujemy, do żelbetonu przykręcimy tory i wypełnimy przestrzeń między nimi nową masą – mówi Łukasz Cwojdziński, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024