Goście debaty #wybieramsrodowisko z 14 września już zapowiedzieli swój udział w kolejnej odsłonie naszej akcji, już w roli parlamentarzystów podczas 27. Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON.
Debata na Enviconie
27. Kongres Ochrony Środowiska ENVICON odbędzie się w formie hybrydowej w dniach 12- 13 grudnia 2023 r. we Wrocławiu w Q Hotel Plus oraz online. Wydarzenie od lat gromadzi ekspertów z branży, przedstawicieli biznesu, firm komunalnych czy organizacji branżowych. Silnie reprezentowani są także członkowie administracji rządowej i samorządowej oraz naukowcy.
Gośćmi debaty 14 września byli Gabriela Lenartowicz (Koalicja Obywatelska), Anita Sowińska (Nowa Lewica), Krzysztof Mulawa (Konfederacja), Mikołaj Dorożała (Trzecia Droga – Polska 2050) i Andrzej Grzyb (Trzecia Droga – PSL). Zapraszaliśmy również przedstawiciela PiS, lecz ostatecznie partia ta nie zdecydowała się na udział w naszym spotkaniu. Liczymy jednak na to, że na Enviconie reprezentanta tego ugrupowania nie zabraknie.
ROP w 2024 roku
Jednym z najważniejszych tematów debaty było wprowadzenie ROP. Reprezentanci wszystkich komitetów wyborczych deklarowali, że ROP wprowadzą w rok po wyborach, o ile przejmą władzę. – Ustawa wprowadzająca ROP powinna zostać przyjęta jak najszybciej. Jeśli po wyborach przejmiemy władzę: zrobimy to w rok – mówiła Gabriela Lenartowicz.
Nieco ostrożniejszą zapowiedź usłyszeliśmy z ust Anity Sowińskiej. – To dość skomplikowana sprawa. Moim zdaniem ROP najlepiej w Polsce etapami, nie za jednym zamachem. Mogę jednak zadeklarować, że 80 proc. ROP wprowadzimy w rok – mówiła Anita Sowińska.
Jednoznacznie „ROP w rok” poparła Trzecia Droga i Konfederacja. – Na pewno stanie się to w przyszłej kadencji, jak najszybciej – mówił Andrzej Grzyb. – To będzie rok – mówił Mikołaj Dorożała. – Zrobimy to w 2024 roku – zapewniał Krzysztof Mulawa.
Decyzje administracyjne
Kolejnym poruszanym tematem była budowa nowych i zwiększenie mocy przetwórczych istniejących instalacji komunalnych. Na ważność tego tematu zwracali uwagę reprezentanci organizacji branżowych. Skarżyli się, że w praktyce istnieją jednak liczne bariery formalne, proceduralne i polityczne (akceptacja społeczna), które utrudniają a często wręcz uniemożliwiają budowę zakładów przetwórczych, PSZOKów etc.
– Mimo, iż obiekty te spełniają najbardziej rygorystyczne reżimy środowiskowe i technologiczne, posiadają dokumentację projektową a częstokroć również pozwolenia na budowę – podkreślał Michał Dąbrowski, Przewodniczący Rady PIGO.
– Obiecująco odpowiedzieli przedstawiciele wszystkich biorących udział w spotkaniu komitetów, wykazując zrozumienie problemu oraz deklarując wstępnie chęć podjęcia dyskusji w tym temacie. Nie są to sprawy proste, ponieważ wymagają wyważenia realizacji procedur konsultacyjnych oraz obowiązujących przepisów emisyjnych ze sprawnym prowadzeniem postępowań administracyjnych – komentował Piotr Szewczyk z Rady RIPOK.
Kolejne odsłony #wybieramsrodowisko
W ramach tego projektu, przez najbliższe tygodnie, będziemy prezentowali zagadnienia, które powinny zostać zauważone przez kandydatów do parlamentu. Zapraszamy do zapoznawania się z kolejnymi naszymi wideo publikacjami.
Akcję prowadzimy wspólnie z organizacjami branżowymi. Organizacje te to: Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami, Rada RIPOK, Izba Branży Komunalnej, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie i regionalne stowarzyszenia branży wod-kan.
Komitety wyborcze w ogniu pytań branży komunalnej #wybieramsrodowisko
Komentarze (0)