1 / 5

Przy ul. Henrykowskiej w Lesznie trwa wycinka chorych drzew – informuje UM w Lesznie. Pod topór poszło też kilkadziesiąt lip przy ul. Szybowników, gdzie aktualnie prowadzony jest remont DK 12. Miasto zapowiada również wycinkę ponad 200 drzew na ul. Fabrycznej. Skala wycinek drzew w Lesznie w ostatnim okresie jest wyjątkowo duża.

O ile drzewa przy ul. Henrykowskiej zdaniem UM w Lesznie zagrażały życiu i zdrowiu spacerujących tam osób, o tyle wycinka na ul. Fabrycznej i Szybowników jest wynikiem przebudowy dróg.

Przebudowa ul. Fabrycznej – ponad 200 drzew do wycinki

Przebudowa ulicy Fabrycznej to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Lesznie. Obejmuje nie tylko remont nawierzchni i budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Fabrycznej z Magazynową, ale także wymianę wszystkich sieci podziemnych. Związane z tym jest wycięcie duże części drzew rosnących wzdłuż ulicy. Urząd Miasta Leszna wystosował do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu wniosek o zgodę na usunięcie ponad 200 drzew. Tak duży zakres planowanej wycinki wzbudził duże kontrowersje wśród mieszkańców.

Do UM w Lesznie trafiła petycja podpisana przez mieszkańców, w której sprzeciwiają się oni wycince – ale nie została jednak wzięta pod uwagę. Projektu przebudowy Fabrycznej nie poddano też konsultacjom społecznym. Miasto wybrało wykonawcę, którego wycena realizacji zadania wynieś ma ponad 22 miliony złotych. Plac budowy już został przekazany wykonawcy – informuje Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta Leszna, a wiceprezydent Adam Mytych dziś poinformował, że rozpoczęcie wycinki do kwestia dni.

Ul. Szybowników – wycięto niemal 100 lip

Jak informuje wydział inwestycji, prace na ulicy Szybowników na odcinku od granicy miasta do ul. Kosmonautów zostały już zakończone. Obecnie wykonawca skupia się na wykonaniu odcinka od ul. Kosmonautów do ul. Działkowej. Podobnie jak w przypadku planów dotyczących ul. Fabrycznej, również na ul Szybowników konieczna była wycinka drzew z uwagi na poszerzenie drogi (droga ma od 6,5 do 6,9 metra szerokości, po modernizacji ma mieć od 7 do 10 metrów).

– Po przebudowie każdy z pasów ruchu będzie miał szerokość 3,5 metra. Dodatkowo powstanie pas o takiej samej szerokości, dla pojazdów skręcających w lewo – wyjaśnia Lucyna Gbiorczyk z leszczyńskiego magistratu. Przebudowa ul. Szybowników zakłada także dostosowanie tej ulicy do standardów drogi krajowej.

Zgodę na wycinkę blisko 100 lip przy ul. Szybowników musiał wydać urząd marszałkowski. Swoją opinię, ze względu na pobliskie zabudowania folwarczne, wyrażał także konserwator zabytków. Urząd zapewnia, że za każde wycięte drzewo, na terenie miasta posadzone będzie co najmniej jedno inne. Jak informuje UM w Lesznie w większości nasadzenia będą wykonane przy ul. Szybowników.

Ul. Henrykowska – mają być 24 nowe drzewa

Z kolei przy ul. Henrykowskiej w Lesznie od ubiegłego piątku, 22 stycznia br., trwa wycinka chorych drzew. W miejsce usuniętych 12 pojawi się 24 nowych 0 zapowiada UM w Lesznie.

– Te drzewa zagrażały życiu i zdrowiu spacerujących tam osób. Spruchniałe u nasady pnie, połamane konary i chylące się całe drzewa stwarzały realne zagrożenie. Specjaliści usuwający te chore drzewa przyznają, że już od bardzo dawna nie widzieli drzew w tak złej kondycji. Wystarczy spojrzeć na załączone zdjęcia, aby przekonać się, że wycinka tych chorych drzew była konieczna. Z alei zniknie 8 topoli i 4 drzewa innych gatunków – czytamy w uzasadnieniu.

W ich miejsce Urząd Miasta Leszna jest zobligowany nasadzić 24 nowe drzewa. Na nasadzenia miasto ma czas do końca 2022 roku. Wszystkie one mają być wykonane zostaną w ul. Henrykowskiej.

Czytaj więcej

Skomentuj