Jak poinformował marszałek Małopolski Łukasz Smółka podczas rozpoczęcia budowy, w jej ramach zostanie wybudowany odcinek ścieżki o długości ok. 0,5 km, w tym nowa kładka pieszo-rowerowa, która powstanie nad Rabą – obiekt ten będzie miał sześć przęseł i ok. 172 m długości. Zadanie obejmuje także wykonanie oznakowania trasy rowerowej VeloRaba na gotowych odcinkach na myślenickim Zarabiu (o długości ok. 4,4 km).
Rozwój rekreacji i turystyki rowerowej
Marszałek województwa podkreślił, że nowa inwestycja jest dowodem na to, jak dużą wagę władze regionu przywiązują do budowy ścieżek rowerowych. – Są one ważne przede wszystkim dla naszych mieszkańców i turystów (…). W Myślenicach łączymy trasę Velo Raba z Wiślaną Trasą Rowerową, po to aby rekreacja i turystyka rowerowa rozwijała się w tej części naszego województwa – wskazał Smółka.
Podkreślił on bardzo dobrą współpracę z samorządem Myślenic przy realizacji tego projektu.
Według burmistrza miasta i gminy Myślenice Jarosława Szlachetki, nowa trasa o strategicznym znaczeniu dla samorządu będzie stanowiła uzupełnienie sieci dróg rowerowych i pozwoli komfortowo i bezpiecznie uprawiać turystykę rowerową w kierunku Sieprawia i Dobczyc, a w kierunku południowym do Pcimia, a docelowo nawet do Mszany Dolnej i Rabki.
Ścieżka o długości 120 km
Szlak rowerowy VeloRaba to trasa, której łączna długość wyniesie docelowo ponad 120 km. Według władz regionu jej przebieg zaplanowano niemal w całości po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego, dzięki czemu podróże rowerowe będą bezpieczne i komfortowe. Trasę można rozpocząć od strony północnej w okolicy Nowego Brzeska lub od strony południowej w okolicy Rabki Zdrój.
Trasa VeloRaba przebiega przez jedne z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejscowości tej części Małopolski, m.in.: Chabówkę, Mszanę Dolną, Kasinkę Małą, Myślenice, Dobczyce i Niepołomice.
VeloRaba jest częścią sieci szlaków rowerowych VeloMałopolska. Na sieć składa się łącznie osiem tras: Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloMetropolis, VeloNatura, VeloPrądnik, VeloSkawa, VeloRaba i VeloRudawa. Trasy są odseparowanie od ruchu drogowego, a ich nawierzchnia, szerokość oraz niewielkie różnice wysokości mają umożliwiać przejazd w każdych warunkach pogodowych, płynny ruch rowerów – również tych z przyczepkami i z napędem ręcznym – oraz ułatwiać poruszanie się po trasie wszystkim rowerzystom, bez względu na wiek czy umiejętności.
Władze Małopolski zaznaczają, że projekt VeloMałopolska jest jeszcze w fazie realizacji, dlatego niektóre fragmenty tras są w trakcie budowy, a część – w fazie planowania. Dlatego przed wycieczką warto przeczytać dokładny opis trasy oraz sprawdzić aktualizowane na bieżąco mapy.
Komentarze (0)