Reklama

AD1A POWERMEETINGS [02.09-30.09.24]

Wyzwania dla branży - 17. Konferencja Recykling ZSEiE za nami

Wyzwania dla branży - 17. Konferencja Recykling ZSEiE za nami
Cza
31.03.2023, o godz. 17:28
czas czytania: około 3 minut
0

W dniach 29-30 marca 2023 w Uniejowie odbyła się „17. Konferencja Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”. Branża ZSEE boryka się z wieloma zagrożeniami Wśród zagrożeń dla rynku ZSEE wymieńmy m.in. brak wystarczających zdolności przetwórczych, działania biurokratów związane z wolnym tempem decyzji, pozwoleń i certyfikatów, niedostosowanie prawa do rzeczywistości.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Wojciech Konecki, prezes APPLiA Związek Pracodawców AGD, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, zwrócił uwagę na przyszły brak odpadów oraz w jeszcze dalszej przyszłości ich nadmiar (odpady sieroce), szarą strefę, brak wiedzy na skutek niedostatecznej edukacji.stoi przed wieloma wyzwaniami. Wśród nich są m.in. walka z szarą strefą w nowym wydaniu – na każdym polu, we współpracy z instytucjami, zgodność z prawem ochrony konkurencji i konsumenta. No i dialog, pytanie tylko czy możliwe wyodrębnienie wspólnego zbioru między interesariuszami, by przygotować listy zagrożeń i wyzwań.

Środowa, wykładowa część konferencji dostarczyła jak zwykle wielu ciekawych informacji, o czym zresztą już informowaliśmy. Czwartek upłynął na zwiedzaniu fabryki firmy BSH w Łodzi.

Wróćmy jeszcze na moment do, momentami wzbudzających emocje na sali, prezentacji. Omawiając problemy branży ZSEE, dr Andrzej Grzyb, poseł na Sejm. „wyróżnił”:

  • Spowolnienie światowej gospodarki
  • Zmniejszenie sprzedaży nowych urządzeń w 2022r (ok. 25%), które jednak częściowo może być spowodowane zwiększonej sprzedaży w czasach pandemii
  • Zmniejszenie podaży zużytego sprzętu
  • Pozarejestrowy system zbierania zużytego sprzętu
  • Oczekiwanie na Ustawę o ROP, która nie wejdzie w życie w tym roku

Wymogi Dyrektywy CSRD

Firmy będą musiały sprostać również wymogom Dyrektywy CSRD – w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju 2022/2464 1/1. Obszary raportowania będą dotyczyć m.in. transformacji energetycznej, tzw. Circular Economy (Reduce, Reuse, Recycling), ochrona bioróżnorodności, emisja gazów i pyłów. Czas na implementację dyrektywy 18 miesięcy. Jak przygotować MŚP do wymogów CSRD? Między innymi zacząć od CSR (który określa jakościowe działanie firmy), a także dobrowolnie uwzględniać w decyzjach biznesowych aspekty społeczne, środowiskowe i relacje z interesariuszami.

Dr Sergiusz Urban, radca prawny WKB Lawyers, mówił m.in. o rewizji Dyrektywy WEEE. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku w sprawie C- 181/201 stwierdził jej częściową nieważność. Uznano m.in., że należy zmienić  postanowienia zawierające przepis dotyczący urządzeń elektrycznych i elektronicznych (EEE) przeznaczonych dla gospodarstw domowych. Cel? Precyzyjne określenie momentu, od którego obowiązek finansowania przez producentów (Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta) ma zastosowanie, np. dla paneli fotowoltaicznych – jeśli wprowadzono je do obrotu po 13 sierpnia 2012 r.

Metale rzadkie

O kwestiach związanych z odzyskiem metali ziem rzadkich z ZSEE opowiadał Zbigniew Milkiewicz, prezes Strategic Metals. Powiedział on, że zwiększone zużycie metali ziem rzadkich stwarza realne ryzyka w ciągłości dostaw. Niestety, sprawa stała się polityczna i strategiczna. Unia Europejska wdraża plany związane z dywersyfikacją dostaw, wydobyciem, badaniami i ich odzyskiem. Wiele technologii jest obecnie dopracowywanych i rozwijanych, co stanowi szansę dla europejskich firm.

Problemy i wyzwania ZSEE

Konferencję podsumował jej dyrektor programowy, a zarazem prezes związku APPLiA – Wojciech Konecki. Wśród zagrożeń dla rynku ZSEE wymienił m.in. brak wystarczających zdolności przetwórczych, działania biurokratów związane z wolnym tempem decyzji, pozwoleń i certyfikatów, niedostosowanie prawa do rzeczywistości. Poza tym Konecki zwrócił uwagę na przyszły brak odpadów oraz w jeszcze dalszej przyszłości ich nadmiar (odpady sieroce), szarą strefę, brak wiedzy na skutek niedostatecznej edukacji.

Jakie zatem należy postawić sobie wyzwania? Skupienie na poprawności prawnej (Compliance), walka z szarą strefą w nowym wydaniu – na każdym polu, we współpracy z instytucjami, zgodność z prawem ochrony konkurencji i konsumenta. No i dialog, pytanie tylko czy możliwe wyodrębnienie wspólnego zbioru między interesariuszami, by przygotować listy zagrożeń i wyzwań.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule, który ukazał się w czasopiśmie Energia i Recykling.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024