Na ulicach Szczecina kierowcy ponownie będą mogli natknąć się na tzw. yellow boxy. Po ubiegłorocznych testach okazało się, że rozwiązanie skutecznie rozładowuje ruch na skrzyżowaniach. Tym razem yellow boxy zmienią kolor na niebieski.

„Yellow box” to wyznaczone na skrzyżowaniu miejsce, na którym kierowcy nie powinni zatrzymywać swoich aut, jeśli – najczęściej przy zmianie świateł – nie mogą ze skrzyżowania zjechać.

Takie rozwiązanie w Szczecinie testowano w 2019 r. Na skrzyżowaniach, na których wprowadzono system yellow box, już po paru dniach zauważono znaczną poprawę przepustowości skrzyżowań.

– Rolą yellow boxów jest przypomnienie kierowcom o braku możliwości postoju w obrębie skrzyżowania i oznaczenie tych miejsc, w których pozostanie może doprowadzić do zablokowania ruchu, z czym na ulicach Szczecina mamy często do czynienia – wyjaśnia Marcin Charęza, kierownik referatu ds. organizacji ruchu w urzędzie miasta.

– Zastosowanie tego rozwiązania okazało się dużym sukcesem, otrzymywaliśmy od kierowców wiele pozytywnych komentarzy, a także próśb i wniosków o kolejne yellow boxy w różnych miejscach.

Po wprowadzeniu yellow boxów i przeprowadzonych badaniach ruchu w Szczecinie powstał raport, z którego wnioski trafiły m.in. do Ministerstwa Infrastruktury. Yellow boxy wrócą do Szczecina. Będą jednak niebieskie.

– Zmiana koloru związana jest z sygnałami jakie docierały z Ministerstwa Infrastruktury do mediów, rezerwującymi kolor żółty wyłącznie dla oznakowania czasowej organizacji ruchu – mówi Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

W pierwszej kolejności blue boxy pojawią się na skrzyżowaniach, na których sprawdziły się w 2019 r. (Europejska – Dworska), Matejki – Bazarowa,  Wierzbowa – Reczańska, pl. Kościuszki, Małopolska – Matejki oraz dodatkowo  Unii Lubelskiej – Orląt Lwowskich.

Jak zapowiada szczeciński ratusz, w przyszłości blue boxy będą się pojawiać na kolejnych, wybranych skrzyżowaniach.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj