1 / 5

Już w ten weekend (16-18 września br.) odbędzie się Wielki Finał tegorocznej 29. Akcji Sprzątanie Świata – Polska. Według danych organizatora – Fundacji Nasza Ziemia – w działaniach uczestniczyć będzie ponad 4 tys. grup, które zarejestrowały swoje terenowe akcje. Sprzątanie odbędzie się w wielu zakątkach naszego kraju.

Już dziś, czyli w piątek (16 września br.), Fundacja Nasza Ziemia daje sygnał do startu setkom tysięcy wolontariuszy, by zgodnie z wrześniową tradycją, wyszli oni i posprzątali wybrane przez siebie zakątki Polski.

Zasada jest taka, że podczas Wielkiego Finału sprzątać może każdy komu bliska jest troska o Ziemię. Do akcji włączą się zatem dzieci i młodzież szkolna, przedszkolaki, nauczyciele, studenci i absolwenci uczelni, pracownicy firm i instytucji, osoby zrzeszone w społecznych organizacjach i grupach, a także indywidualni hobbyści.

Trzy dni finałowych wydarzeń

Uczestnicy Wielkiego Finału 29. Akcji Sprzątanie Świata – Polska, działać będą w dużych lub małych grupach, a nawet pojedynczo. Natomiast Zespół Fundacji Nasza Ziemia
pojawi się w trzech lokalizacjach, by tam wspólnym sprzątaniem uhonorować Wielki Finał i  podziękować wolontariuszom za zaangażowanie. Finałowe wydarzenia rozpisano na trzy dni: od 16 do 18 września 2022 r.

Pierwszego dnia finału (16 września br.), odbędzie się tradycyjne „Sprzątanie brzegów Wisły w Warszawie z Ambasadorami”, pod patronatem honorowym ambasadora Australii.

Drugiego dnia (w sobotę, 17 września br.), członkowie Zespołu Fundacji Nasza Ziemia, wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Wągrowiec (woj. wielkopolskie), Magazynu Perfect Diver, a także 50 nurkami, zejdą pod wodę by posprzątać akwen Jeziora Durowskiego.

Trzeciego zaś dnia Wielkiego Finału 29. Akcji Sprzątanie Świata – Polska, oczyszczana będzie Kępa Mieszczańska w Wrocławiu. W tym przypadku z przedstawicielami głównych organizatorów polskiej edycji akcji, współdziałać będą specjaliści ze spółki
Ekosystem. Patronat nad tymi działaniami objął prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wszystkie śmieci są nasze

Dodajmy też, że hasłem tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie Świata – Polska, jest dewiza „Wszystkie śmieci są nasze”. Plakat promujący akcję, podobnie jak w poprzednich latach, zaprojektował znany polski artysta grafik Andrzej Pągowski.

Ogólnoświatowa Akcja sprzątania Świata (Clean up the World), zapoczątkowana została w Australii. W 1993 r., jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan rozszerzył tę ideę na cały świat zyskując patronat Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, po raz pierwszy podjęła działania w naszym kraju. Polska odmiana ogólnoświatowej akcji zyskała nazwę Sprzątanie Świata – Polska.

20 mln wolontariuszy w Polsce

Od 1994 r. łącznie w Akcji Sprzątanie świata – Polska, wzięło udział ponad 20 mln osób. Na świecie rokrocznie w Clean up The World, uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy.

Tradycyjnie akcja odbywa się w każdy trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu osób, firm, instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Od początku jej istnienia akcję w Polsce koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

Czytaj więcej

Skomentuj