Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Zabytkowy kanał rzeki Łodzia znaleziony w Łodzi

Zabytkowy kanał rzeki Łodzia znaleziony w Łodzi
PU
06.04.2022, o godz. 9:57
czas czytania: około 2 minut
0

W Śródmieściu odnaleziony został zabytkowy kanał rzeki Łodzia, jednego z dopływów rzeki Łódki. Około 100 lat temu w Łodzi rozpoczęła się budowa kanałów miejskich. Autorem projektu był brytyjski inżynier sir William Heerlein Lindley, który na przełomie XIX i XX w. tworzył systemy wodno-kanalizacyjne w miastach Europy. Wcześniej w Łodzi istniało ponad 20 km kanałów zbudowanych wzdłuż dawnych cieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zabytkowy ceglany kanał odnaleziony w Łodzi to pozostałość po dawnej rzece Łodzia. To dopływ rzeki Łódki, który przecinał ul. Pomorską przy browarze Karola Anstadta (dziś Browar Łódzki), a następnie przez dawne zakłady Roberta Biedermanna (obecnie siedziba Atlasu) płynął do Łódki. W początkowym okresie rozwoju przemysłu w mieście Łodzię zamieniono w ściek fabryczny i ukryto pod ziemią. Co ciekawe, odwiedzając Łódź, możemy dziś zobaczyć dawną dolinę rzeki Łodzia. To doskonale widoczne obniżenie w ciągu ul. Pomorskiej (na wysokości Browaru Łódzkiego) oraz w ul. Sterlinga (przy szpitalu im. L. Rydygiera).

Przemysł na wodzie

Przez Łódź przepływa około 20 większych lub mniejszych rzek oraz strumieni, które obecnie pozostają niewidoczne z zewnątrz, ponieważ są niewielkimi ciekami i w większości płyną przez miasto ukryte w podziemnych, zabytkowych kanałach. Odegrały one istotną rolę w przemysłowym rozwoju miasta. W 1822 roku w granicach Łodzi działało 15 młynów wodnych umiejscowionych na tych rzeczkach, a łatwy dostęp do wody stał się jedną z podstawowych przyczyn budowania na ich bazie foluszy (budynków, w których mieściły się maszyny do folowania, czyli obróbki sukna), a później lokalizowania w mieście szeregu fabryk włókienniczych

Ponad 100 strumieni

Wszystkie zagłębienia, które dziś możemy zaobserwować w łódzkich ulicach (jest ich ponad 100) to doliny dawnych strumieni. Podczas burz zbiera się w nich deszczówka, która w naturalny sposób próbuje spłynąć owymi dolinami. Tyle, że dziś na drodze wody deszczowej stoją łódzkie kamienice i fabryki wzniesione na przełomie XIX i XX wieku. Fragmenty zabytkowego kanału rzeki Łodzi odkryte zostały m. in. na terenie budowy apartamentów przy u. Pomorskiej i podczas prac przy fundamentach szpitala im. L. Rydygiera.

Wieś Łodzia

Odnaleziona struga płynęła kiedyś przez średniowieczną wieś zwaną Łodzia, która położona była na terenie obecnego Starego Miasta, od którego z kolei początek wzięło miasto Łódź. Ale to właśnie od wsi Łodzia, a nie od rzeki Łódki ma pochodzić nazwa dzisiejszej Łodzi, choć koncepcji pochodzenia nazwy miasta jest kilka, np. szlacheckie nazwisko rodowe Łodzic, czy staropolskie imię męskie Włodzisław.  W 1821 roku grunty zapomnianej wsi włączono do pierwszej osady rękodzielniczej Nowe Miasto. Zabudowania wzniesiono nad niewielkim strumieniem, który wpadał do rzeki (zwanej obecnie Łódką) przy skrzyżowaniu współczesnych ulic: Północnej z Kilińskiego. Wieś leżała na pochyłym terenie, między ulicami Smugową i Pomorską oraz wzdłuż ul. Północnej (od Parku Helenów do Parku Staromiejskiego). Wieś została wchłonięta przez rozwijające się miasto, które nabierało przemysłowego charakteru. Właśnie na terenach wsi Łodzia powstały w 1863 r. zakłady Biedermanna, a w 1867 r. browar Anstadta.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023