Zagospodarowanie osadów ściekowych wyzwaniem dla kraju [AKTUALIZACJA]

Zagospodarowanie osadów ściekowych wyzwaniem dla kraju [AKTUALIZACJA]
Gabriela Jelonek
06.06.2017, o godz. 14:21
czas czytania: około 5 minut
0

Brak nowych rozwiązań prawnych, nadzoru nad procesem stabilizacji osadów i błędna optymalizacja kosztów – to czynniki, które m.in. prowadzą do produkowania osadów ściekowych niskiej jakości. Te zaś dużo trudniej zagospodarować. Specjaliści z branży wod-kan z całej Polski rozpoczęli w Kołobrzegu konferencję dot. osadów ściekowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Powstawanie, przetwarzanie i właściwości osadów ściekowych, a przede wszystkim ich zagospodarowanie od wielu lat są tematem dyskusji w Polsce i na świecie. W Kołobrzegu rozpoczęła się VIII Konferencja Metody Zagospodarowania Osadów Ściekowych, podczas której naukowcy i praktycy szczegółowo omawiają to zagadnienie i próbują odpowiedzieć na pytania nurtujące branżę wod-kan.

– Do tej pory  naliczyliśmy w Polsce zaledwie cztery instalacje zagospodarowanie osadów ściekowych, wszystkie jednak są w fazie testów. Mimo, że w Polsce funkcjonują monospalarnie, wciąż nie jest rozwiązany problem kompostowania odpadów ściekowych – podkreślił Piotr Matuszewski, dyrektor w firmie Abrys, która jest organizatorem konferencji.

Nowe rozwiązania pilnie potrzebne

Potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań podkreślił dr hab. inż. Sebastian Werle z Politechniki Śląskiej, który przedstawił przegląd metod zagospodarowania osadów ściekowych w obliczu zakazu ich składowania. – Na rynku polskim jest około 30 suszarni, słonecznych i termicznych, jednak ich wydajność jest trochę niższa, niż powinna być. W Polsce wciąż obawiamy się inwestycji w spalarnie, również ze względu na złą opinię, którą kreują media, w związku z czym nastroje społeczne są negatywne – podkreślił naukowiec.

Specjaliści z branży zgodnie ubolewają nad tym, iż w tej chwili spalarnie dedykowane tylko odpadom komunalnym i nie przyjmują osadów ściekowych jako paliwa. Istotnym elementem w kwestii metod zagospodarowania osadów ściekowych jest gospodarka o obiegu zamkniętym (ang. circular eonomy) – tutaj wskazany został problem gospodarowania odpadami po spalaniu, o którym, jak zaznaczają teoretycy i praktycy, trzeba myśleć już teraz. Dr Werle podkreślił, że trzeba inwestować w proces i w nowe metody oczyszczania ścieków. Dzięki temu powstanie mniej osadów, będą one lepszej jakości i wówczas problem z ich zagospodarowaniem będzie mniejszy.

Temat ten poruszył uczestników konferencji, a konkretnie ponowne wykorzystanie fosforu. Jak zaznaczył Cezary Jędrzejewski, Kierownik Wydziału Oczyszczalni Ścieków, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni, obecnie zespół naukowców z Politechniki Krakowskiej pracuje nad metodą, którą mogłaby być na stałe wdrożona. – W Gdyni, wzorem niemieckich rozwiązań, składujemy popioły dla kolejnych pokoleń, gdyż są bogatym źródłem fosforu, podobnie jak rudy fosforowe, które dziś za duże pieniądze kupujemy w Maroko – podkreślał. Na odzysk tego pierwiastka trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

Ponadto popioły ze spalonych osadów ściekowych mogą być z powodzeniem wykorzystywane do szczelinowania, jako mikrowypełniacze do betonów masywnych, sorbenty, czy geopolimery. Przykładem stały się Kielce, gdzie w okolicy oczyszczalni ścieków zbudowano cementownię. Kolejnym wzorem stały się Niemcy i Austria, które zagospodarowują osady ściekowe wykorzystując proces pirolizy.

Realia prawne i odzysk pierwiastków

Jak podkreślił dr Jędrzej Bujny, obecne działania rządu i ministerstw są paradoksalne. Według niego Ministerstwo Rozwoju nie ma pomysłu na rozwinięcie kwestii gospodarki o obiegu zamkniętym, w którą wpisuje się także zagospodarowanie osadów ściekowych.  Podkreślił też, że obecnie w Polsce zauważalna jest stagnacja prawna, a prawodawca nie ma żadnego planu na zmiany.

– Bez zmiany statusu odpadu, zmiany przepisów na bezpieczniejsze dla organów i przedsiębiorców, w kwestii zagospodarowania osadów ściekowych nie będzie rozwiązań – podkreślił.

Z kolei prof. Jacek Czekała, opiekun naukowy konferencji, poruszył kwestię rolniczej utylizacji osadów komunalnych. Zaznaczył on, iż w ustawach, a także w Kodeksie Dobrej Praktyki Rolniczej znajduje się sporo nieścisłości, dotyczących dozwolonego stosowania nawozów naturalnych zawierającyh azot i fosfor, takich jak obornik, gnojowica, kurzec czy gnojówka. Dotyczy to zarówno gleb, na których takie nawozy można stosować, jak i ilości, którą można wykorzystać bez szkody dla środowiska naturalnego.

Burzliwa debata rozgorzała na temat ściągania kodów z odpadów i przekształcania ich w „produkt”  (formalnie nie ma takiej ścieżki prawnej, można natomiast taki odpad ponownie wykorzystać np.: w cementowni).

Wszyscy uczestnicy konferencji oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej będą mieli okazję zobaczyć, jak w praktyce stosuje się niektóre rozwiązania związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych. Okazją ku temu będzie wyjazd studyjny do Oczyszczalni Ścieków i Kompostowni Osadów w Chełmie Gryfickim (Zakład Wodociągów i Kanalizacji Trzebiatów sp. z o.o.).

Teoria w parze z praktyką

Drugiego dnia konferencji swoimi doświadczeniami z utylizacji osadów ściekowych i ich zagospodarowania podzielili się praktycy, czyli zarządcy oczyszczalni ścieków. O sposobach termicznej utylizacji osadów ściekowych i metodach zagospodarowania powstałych popiołów mówił Cezary Jędrzejewski z PWiK w Gdyni, który podkreślał, że właśnie w produkcie końcowym przetwarzania osadów drzemie niewykorzystany potencjał. Kwestię kompostowania osadów poruszył Jacek Tyniec z MZK w Polanicy-Zdroju, podkreślając specyfikę pracy w miejscowości zdrojowej, gdzie uciążliwość zapachowa jest szczególnie niemile widziana. Tematykę sezonowości pracy oczyszczalni ścieków, które w okresie wakacyjnym muszą pracować z nawet trzy razy większą wydajnością, poruszył w swoim wystąpieniu Grzegorz Jelonek z ZWiK w Trzebiatowie. Nakreślił on też jakie są niewykorzystane pola zagospodarowania osadów ściekowych jako nawozów, m.in. w leśnictwie. Wyjazd studyjny odbył się właśnie do zakładu, którym zarządza prezes Jelonek.

Kompostownia osadów ściekowych w Chełmie Gryfickim (ZWiK Trzebiatów), została oddana do użytkowania w 2013, zlokalizowana jest przy komunalnej oczyszczalni ścieków w Trzebiatowie i jest jej integralną częścią. Odpady w postaci osadów ściekowych i odpadów biodegradowalnych podlegają w niej procesowi kompostowania na betonowym, zadaszonym placu o powierzchni 3000 m2 (50mx60m). Przetwarzanie odpadów odbywa się w procesie odzysku R3 – recykling lub odzysk substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki (w tym kompostowanie i inne biologiczne procesy przekształcania), który polega na wykorzystaniu przez zakład ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych w ilości 2200 Mg/rok, jako składnika do wytworzenia kompostu oraz odpadów o kodzie 20 02 01 (odpadów ulegających biodegradacji w ilości 110 Mg/rok). Podczas zwiedzania szczególnym zainteresowaniem cieszył się sposób na stabilizowanie osadów, a także projekt rozbudowy oczyszczalni, która za kilka lat będzie musiała obsłużyć nowo powstający Aquapark i SPA w pobliskim Mrzeżynie.

Wyjazd studyjny nie był jedyną atrakcją dla uczestników konferencji. Mieli oni również okazję zwiedzić muzeum „Patria Colbergiensis”, które mieści się w podziemiach Kołobrzeskiego Ratusza Miejskiego. Jest to pierwsze w Europie muzeum miejskie stworzone bez udziału środków publicznych, lecz dzięki pasji miłośników historii, związanych poprzez pracę zawodową z branżą wodociągową. Rolę przewodnika przejął założyciel placówki, Robert Maziarz. Muzeum jako pierwsze na świecie udostępnia zasoby Muzeum Dziedzictwa Kulturowego – wystawę ukazującą walkę naszego narodu o niepodległość w latach 1797-1807. Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. nigdy dotąd publicznie nieeksponowane rękopisy oraz sceny z poszczególnych batalii.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024