Zakopane i Nowy Targ z turystami i niedomagającą kanalizacją

Zakopane i Nowy Targ z turystami i niedomagającą kanalizacją
R.G.
18.06.2024, o godz. 7:20
czas czytania: około 2 minut
0

Z roku na rok coraz wyższe temperatury w lecie powodują, że wzrasta liczba turystów szukających wytchnienia w górskich miejscowościach turystycznych. Może to powodować poważne problemy. Przykładem tego może być tatrzańskie Zakopane, które od dłuższego czasu zmaga się z niewydolną i przestarzałą infrastrukturą kanalizacyjną i wodociągową.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Kwestię niedostatecznej przepustowości podhalańskich oczyszczalni ścieków podniosła Weronika Smadruch, Posłanka na Sejm RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej. 

Zagrożone Zakopane i Nowy Targ

– Mamy tu gigantyczny problem z oczyszczalniami ścieków – wyjaśnia parlamentarzystka. – Zakopane już na obecnym etapie nie ma jak tych nieczystości obrobić. Podobnie jak Nowy Targ. Wiemy, jak wyglądają rzeki, czytamy o nielegalnych zrzutach i karach, jednak nikt wcześniej “na górze”, u władzy, tak naprawdę nie pomyślał, że ten problem właśnie odgórnie musi być rozwiązany, że to jest priorytet.

Samo Zakopane potrzebuje kwoty blisko 230 mln zł z przeznaczeniem na modernizację przestarzałej oraz niewydolnej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Z tym jednak jest problem, bo wg obowiązujących dokumentów, nieczystości produkowane przez mieszkańców i turystów w Zakopanem nie przekraczają określonych limitów. A wszystko dlatego, że sporządzono je podczas pandemii COVID-19, kiedy obowiązywały ograniczenia w ruchu turystycznym związane z lockdownem.  

Niezbędna aktualizacja KPOŚK

Na obecną chwilę konieczna jest więc aktualizacja Krajowego Planu Oczyszczania Ścieków (KPOŚK), szczególnie dla Podhala, ponieważ bez rządowego i unijnego wsparcia przebudowa i modernizacja miejscowych sieci po prostu nie będzie możliwa.

– Teraz najgorzej jest w długie weekendy i w sezonie wakacyjnym, kiedy do Zakopanego zjeżdżają się rzesze turystów. – mówi Wojciech Wielkiewicz, prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu. – Pensjonaty, m.in. z Poronina, zwożą nam nieczystości. Ustawia się do nas wtedy długa kolejka szambowozów i póki co niestety nie ma szans na pozytywną zmianę.

Ponad 4,5 mln. turystów w TPN

Dodajmy, że w ubiegłym roku aż 4 mln 510 tys. turystów odwiedziło Tatrzański Park Narodowy. Według danych TPN najwięcej wejść, bo ponad 912 tys., odnotowano w sierpniu 2023 r., a największą popularnością cieszyło się nieprzerwanie Morskie Oko i Kasprowy Wierch.

Nad słynne tatrzańskie jezioro pod Mięguszowieckimi Szczytami dotarło w ubiegłym roku niemal 700 tys. osób. Wysoką frekwencją cieszył się również Kasprowy Wierch. Tylko kolejką linową na ten szczyt dotarło ponad 564 tys. osób. Należy się więc spodziewać, że i w obecnym, 2024 r. będzie podobnie. A to, w połączeniu ze wzrastającymi temperaturami w sezonie letnim, może powodować niebezpieczne sytuacje.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024