Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Zakopane i Nowy Targ z turystami i niedomagającą kanalizacją

Zakopane i Nowy Targ z turystami i niedomagającą kanalizacją
R.G.
18.06.2024, o godz. 7:20
czas czytania: około 2 minut
0

Z roku na rok coraz wyższe temperatury w lecie powodują, że wzrasta liczba turystów szukających wytchnienia w górskich miejscowościach turystycznych. Może to powodować poważne problemy. Przykładem tego może być tatrzańskie Zakopane, które od dłuższego czasu zmaga się z niewydolną i przestarzałą infrastrukturą kanalizacyjną i wodociągową.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Kwestię niedostatecznej przepustowości podhalańskich oczyszczalni ścieków podniosła Weronika Smadruch, Posłanka na Sejm RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej. 

Zagrożone Zakopane i Nowy Targ

– Mamy tu gigantyczny problem z oczyszczalniami ścieków – wyjaśnia parlamentarzystka. – Zakopane już na obecnym etapie nie ma jak tych nieczystości obrobić. Podobnie jak Nowy Targ. Wiemy, jak wyglądają rzeki, czytamy o nielegalnych zrzutach i karach, jednak nikt wcześniej “na górze”, u władzy, tak naprawdę nie pomyślał, że ten problem właśnie odgórnie musi być rozwiązany, że to jest priorytet.

Samo Zakopane potrzebuje kwoty blisko 230 mln zł z przeznaczeniem na modernizację przestarzałej oraz niewydolnej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Z tym jednak jest problem, bo wg obowiązujących dokumentów, nieczystości produkowane przez mieszkańców i turystów w Zakopanem nie przekraczają określonych limitów. A wszystko dlatego, że sporządzono je podczas pandemii COVID-19, kiedy obowiązywały ograniczenia w ruchu turystycznym związane z lockdownem.  

Niezbędna aktualizacja KPOŚK

Na obecną chwilę konieczna jest więc aktualizacja Krajowego Planu Oczyszczania Ścieków (KPOŚK), szczególnie dla Podhala, ponieważ bez rządowego i unijnego wsparcia przebudowa i modernizacja miejscowych sieci po prostu nie będzie możliwa.

– Teraz najgorzej jest w długie weekendy i w sezonie wakacyjnym, kiedy do Zakopanego zjeżdżają się rzesze turystów. – mówi Wojciech Wielkiewicz, prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu. – Pensjonaty, m.in. z Poronina, zwożą nam nieczystości. Ustawia się do nas wtedy długa kolejka szambowozów i póki co niestety nie ma szans na pozytywną zmianę.

Ponad 4,5 mln. turystów w TPN

Dodajmy, że w ubiegłym roku aż 4 mln 510 tys. turystów odwiedziło Tatrzański Park Narodowy. Według danych TPN najwięcej wejść, bo ponad 912 tys., odnotowano w sierpniu 2023 r., a największą popularnością cieszyło się nieprzerwanie Morskie Oko i Kasprowy Wierch.

Nad słynne tatrzańskie jezioro pod Mięguszowieckimi Szczytami dotarło w ubiegłym roku niemal 700 tys. osób. Wysoką frekwencją cieszył się również Kasprowy Wierch. Tylko kolejką linową na ten szczyt dotarło ponad 564 tys. osób. Należy się więc spodziewać, że i w obecnym, 2024 r. będzie podobnie. A to, w połączeniu ze wzrastającymi temperaturami w sezonie letnim, może powodować niebezpieczne sytuacje.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024