Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Zamiast betonowej alei ma być zielony salon

Zamiast betonowej alei ma być zielony salon
16.07.2020, o godz. 8:33
czas czytania: około 2 minut
0

Aleja Wojska Polskiego, na odcinku od Placu Zwycięstwa do ronda Szarych Szeregów w Szczecinie, stanie się „zielonym salonem” - zapewniają władze miasta. Po przebudowie znajdzie się tam niemal 300 procent więcej drzew niż jest obecnie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Obecnie w al. Wojska Polskiego znajdują się 62 drzewa. Po przebudowie tego miejsca ma być ich niemal trzy razy więcej, bo 181.

Kolumnowe platany i piękne magnolie

Nie będą to byle jakie gatunki, bo drzewa o randze reprezentacyjnej dla miasta, długowieczne i monumentalne. Znajdą się m.in. kolumnowe platany o obwodzie pnia od 35 do 40cm. Będą również charakterystyczne dla Szczecina przepiękne magnolie. Projekt zakłada nasadzenia w pasie środkowym na całej długości blisko kilometrowej ulicy, wzdłuż pierzei, w obrębie wnętrza projektowanego ronda na Placu Zgody czy wzdłuż wieżowców sąsiadujących z Placem Zgody.

– Przy przebudowie al. Wojska Polskiego nie ma miejsca na rozwiązania przypadkowe i chaotyczne, również w przypadku zieleni. Planowane założenie ma szansę stać się pomnikiem dla pokoleń, dlatego projektując przebudowę tej ulicy należy mieć na uwadze, że zieleń jako znaczący komponent tej przestrzeni nie będzie rozwiązaniem tymczasowym, ale ma spełniać swoje zadanie na kolejne 50, 100 i więcej lat – mówi architekt Jacek Szewczyk z Pracowni Architektonicznej Archaid.

Nasadzenia roślinności obejmą niemal kilometr zupełnie nowej alei. Znajdzie się w niej również ponad 28 tysięcy krzewów, traw i bylin.

Konieczne radykalne decyzje

Projekt był wielokrotnie modyfikowany z myślą o tym, by zachować w al. Wojska Polskiego jak najwięcej istniejącej zieleni. Tak gruntowna przebudowa wiąże się jednak z koniecznością wycinki 29 drzew, 33 będą zachowane. Rozpoznano 10 drzew wymagających usunięcia ze względu na bardzo zły stan zdrowotny oraz 13 drzew, z licznymi oznakami wskazującymi na to, że ich stan fitosanitarny również nie jest najlepszy. Grzyby jakie występują na pniach niektórych drzew są symptomem złej kondycji i zamierania egzemplarzy. Stopniowo drzewa te będą osiągać kres życia biologicznego.

– Przywołam wizytówkę naszego miasta czyli Jasne Błonia, które w momencie zakładania zapewne wymagały radykalnych decyzji oraz nasadzenia młodych, niedużych drzew – mówi architekt. – Musimy uzmysłowić sobie fakt, że projektujemy nowy fragment miasta z myślą również o przyszłych pokoleniach, które w pełni będą mogły czerpać korzyści z podejmowanych obecnie decyzji.

Modelowa rewitalizacja

Projekt „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie” jest realizowany w Szczecinie od 2014 roku. Z uwagi na unikatowe rozwiązania otrzymał dotację w konkursie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju „Modelowa Rewitalizacja Miast”.

Działania w ramach projektu koncentrują się wokół poprawy jakości przestrzeni publicznych w obszarze alei Wojska Polskiego, warunków życia mieszkańców oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Towarzyszą im różnorakie przedsięwzięcia społeczne.

Kolejnym krokiem w realizacji projektu będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie robót i realizacja inwestycji, która będzie kontynuacją i jedną ze składowych kompleksowych zmian w obszarze rewitalizacji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024