Odory definiuje się jako nieprzyjemne, uciążliwe zapachy, będące mieszaniną różnych lotnych substancji chemicznych, wyczuwalnych nawet przy niskich stężeniach. Pochodzenie odorów można podzielić na: naturalne, związane z procesami zachodzącymi w przyrodzie (m.in. rozkład martwej materii organicznej, opary z terenów bagiennych), oraz wynikające z działalności gospodarczej człowieka (zakłady utylizacji odpadów, oczyszczalnie ścieków, chów i hodowla zwierząt, przemysł spożywczy i gastronomia, przemysł chemiczny i farmaceutyczny).
Konferencja 27 listopada br.
Z niemal wszystkimi substancjami z powyższych kategorii stykają się eksploatatorzy oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnych, a także zarządcy obiektów gospodarki odpadami, którzy realizując swoje podstawowe zadania, mierzyć się muszą z dodatkowym problemem, którym jest neutralizacja oddziaływania substancji generujących nieprzyjemne zapachy. Temat ważny jest również i z innych przyczyn, wiążących się ze – skądinąd zrozumiałymi – reakcjami osób postronnych, które np. z uwagi na miejsce zamieszkania nie chcą stykać się i odczuwać tego rodzaju efektów. W związku z tym emisje nieprzyjemnych zapachów to temat wzbudzający nie tylko żywe reakcje przedstawicieli lokalnych wspólnot, ale też budzący szeroki oddźwięk w mediach i wywołujący działania powołanych do tego instytucji państwowych i samorządowych. Stąd pilna potrzeba poszukiwania metod zapobiegania oraz neutralizacji substancji wywołujących odory. Z całą pewnością bardzo dobrym rozwiązaniem będzie udział w Konferencji pt. „Zapobieganie i eliminacja odorów”, organizowanej przez firmę Abrys oraz zespół naukowców współpracujących z prof. dr inż. Izabelą Sówką (Katedra Inżynierii Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej).
Tematyka odorowego seminarium
Konferencja odorowa z obszaru gospodarki wodno-ściekowej i zarządzania obiektami utylizacji odpadów pt. „Zapobieganie i eliminacja odorów”, odbędzie się 27 listopada 2023 r. w godz. 10:00-14:00 w formule online. Podczas seminarium omówimy:
- obecne trendy w identyfikacji źródeł emisji odorów i metodach oceny zasięgu zapachowego,
- nowoczesne metody i technologie w ograniczaniu i zapobieganiu emisji odorów,
- metody ograniczania emisji odorów w kontekście ochrony klimatu.
- Ilościowe pomiary związków zapachowych przy zastosowaniu metod czujnikowych.
- Zastosowanie pomiarów terenowych w ocenie zapachowej jakości powietrza.
- Zapobieganie uciążliwościom zapachowym na przykładach konkretnych zakładów wod – kan (case study).
Zapisy i więcej informacji na stronie: odory.abrys.pl.
Zapraszamy
Komentarze (0)