Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium

Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium
MŁ/PAP
30.05.2023, o godz. 10:16
czas czytania: około 4 minut
0

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu samorządu regionu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Za udzieleniem wotum zaufania zarządowi województwa zagłosowało 24 radnych, a 11 było przeciw. Z kolei za udzieleniem zarządowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu opowiedziało się 22 radnych, a 9 było przeciw. W wielkopolskim sejmiku większość ma koalicja klubów PO, PSL i Nowej Lewicy, a klub radnych PiS jest w opozycji.

Dochody podatkowe budżetu państwa wzrosły. Czy pieniądze trafią do samorządów?

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak w czasie konferencji poprzedzającej poniedziałkową sesję zaznaczył, że ubiegłoroczny budżet po raz pierwszy opierał się na ustalonych przez resort finansów wpływach z podatków PIT i CIT wypłacanych samorządowi w 12 miesięcznych ratach.

– Zauważyliśmy, że pomimo iż nasze dochody zostały ściśle określone, to w tym czasie, jeśli chodzi o dochody podatkowe budżetu państwa, nastąpił gwałtowny wzrost, o ponad 33 proc. Pytanie, gdzie ta nadwyżka się znajdzie, czy będziemy mieli te należne nam – naszym zdaniem – pieniądze zwrócone. Wiemy, że najwcześniej w 2024 r., ale jaka to będzie kwota – nie wiemy – mówił Woźniak.

Marszałek zaznaczył, że pomimo obaw ubiegły rok budżetowy udało się samorządowi województwa zamknąć „bardzo pozytywnie”. Wyraził też zadowolenie z zakończonych w ub. roku inwestycji prowadzonych przez samorząd, m.in. budowy Wielopolskiego Centrum Pediatrii, na którą w 2022 r. województwo wydało ponad 80 mln zł, a łącznie, w całym okresie inwestycyjnym – ponad 250 mln zł. Woźniak wspomniał również o zakończeniu budowy nowego mostu nad Wartą w Rogalinku i obwodnicy Wronek z mostem.

Budżet z nadwyżką

Ubiegłoroczny budżet województwa wielkopolskiego zamknął się nadwyżką w wysokości 95,3 mln zł. Dochody samorządu regionu wyniosły 2 mld 111 mln zł, a wydatki 2 mld 15,7 mln zł.

Samorząd zanotował nadwyżkę operacyjną, czyli różnicę między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi, w wysokości 554,3 mln zł

Największą część wydatków, prawie 833 mln zł, czyli ponad 41 proc., stanowiły wydatki majątkowe, z czego 372,5 mln zł przeznaczono na drogi publiczne, a 311,7 mln zł wydano na inwestycje związane z ochroną zdrowia.

Wśród wydatków bieżących najwięcej – ponad 255 mln zł – przeznaczono na dotacje dla Kolei Wielkopolskich i Polregio na organizowanie kolejowych przewozów pasażerskich w regionie. Na dotacje podmiotowe dla instytucji kultury przeznaczono 137,5 mln zł, a na bieżące utrzymanie dróg i mostów – 108 mln zł.

Zadłużenie województwa w 2022 r. spadło do 303,3 mln zł, które stanowiło 14,4 proc. ogólnych dochodów. Według danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w latach 2020 – 2022 zadłużenie regionu zmniejszyło się o ponad 138 mln zł.

Rzetelne planowanie

Przewodniczący klubu radnych PO Henryk Szopiński w swoim wystąpieniu poprzedzającym głosowania ws. wykonania ubiegłorocznego budżetu ocenił, że polityka finansowa prowadzona przez zarząd województwa “jest jak najbardziej prawidłowa, a nawet fantastyczna”, co według niego świadczy też o “bardzo rzetelnym planowaniu”.

– Od lat mamy taki stan, że zarząd planuje bardzo racjonalnie, bardzo rzetelnie, perspektywicznie i proinwestycyjnie. I takie mamy też wykonanie budżetu. Świadczy o tym wyjątkowo duża nadwyżka budżetowa i najniższe zadłużenie naszego budżetu – podkreślił Szopiński.

Co na to radni PiS?

Przewodniczący klubu radny PiS Zbigniew Czerwiński zaznaczył, że pomimo stworzenia systemu analizowania wydatków na samorządowe szpitale na poziomie zarządu województwa nikt z owych analiz nie korzysta przy egzekwowaniu planów naprawczych placówek. Podkreślał również, że w wielkopolskim urzędzie marszałkowskim od lat nie udało się zatrudnić odpowiednio dużej liczby osób niepełnosprawnych.

Czerwiński mówił także, że Wielkopolska “jest beneficjentem dobrej polityki gospodarczej”. – Na szczęście jest tak, że udało się doprowadzić do tego, że część – również dużych – zagranicznych korporacji zaczęła płacić podatki dochodowe w Polsce, że rozwój gospodarczy przyniósł wzrost wpływów fiskalnych (…) Od mechanizmu z roku 2021 r. korzystamy z rozwoju regionów, które do tej pory nas wyprzedzały, jeżeli chodzi o wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych, czyli chociażby woj. mazowieckiego – zaznaczył.

PSL i Nowa Lewica chwalą

Przewodniczący klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Maciejewski wskazał w swoim wystąpieniu, że ubiegłoroczny budżet woj. wielkopolskiego “może służyć za wzorzec”. – I zarząd, i pani skarbnik wykazali się dużą determinacją i umiejętnością realizacji tych zadań, które zostały powzięte, ale też i nowych zadań, które w trakcie roku budżetowego zostały włączone do realizacji – powiedział.

Przewodniczący klubu Nowa Lewica Adam Cukier, który również głosował za przyjęciem sprawozdania o wykonaniu ubiegłorocznego budżetu, dziękował władzom województwa m.in. za podniesienie płac administracji samorządu regionu. – To, że ten budżet jest tak dobrze wykonywany zależy od ludzi – przekonywał.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024