Hala Gliwice to jeden z najnowocześniejszych obiektów widowiskowo-sportowych w Polsce. Dziś już wiadomo, że po oddaniu do użytku zacznie nią zarządzać gliwicka spółka wodociągowa.

Gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma zostać operatorem hali po trzech nierozstrzygniętych przetargach. PWiK było menadżerem projektu i prowadziło jego budowę od sierpnia 2013 roku. Teraz otrzyma go od miasta w dzierżawę.

Sport, kultura, kongresy

Przetargi na zarządcę obiektu odbywały się od 2014 roku. Do pierwszego – gdzie określono długość umowy na 20 lat – nie zgłosili się chętni. W kolejnym wystartowały dwie warszawskie firmy –  Wizja Multimedia i GIG oraz PTWP z Katowic, która zarządza m.in. Spodkiem. Również wtedy nie wybrano zarządcy, choć okres umowy skrócono do 10 lat.

Podobnie było w tym roku, dlatego Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz zdecydował o przekazaniu hali spółce miejskiej. PWiK ma uruchomić halę na początku przyszłego roku – już w pierwszym kwartale 2018 planowane są imprezy kulturalne i sportowe. Choć spółki miejskie zarządzały już widowiskowo-sportowymi obiektami (np. Areną w Poznaniu), to nie zdarzyło się to jeszcze przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu.

Na nasze pytanie, jak firma wyobraża sobie realizację tego nietypowego zadania, PWiK przesłało nam odpowiedź: “Budowa hali widowiskowo-sportowej jest wynikiem doświadczenia i realizacji wielomilionowych inwestycji w zakresie modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach, prowadzonych przez Spółkę na przestrzeni ostatnich 20 lat. PWiK w Gliwicach będzie zarządzało Halą widowiskowo-sportową Gliwice z uwagi na doświadczenie oraz zespół specjalistów posiadających wiedzę na temat wszystkich szczegółowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem obiektu.”

Hala Gliwice czerwiec 2017/Antoni Witwicki(http:hala.gliwice.eu)

Ceny wody nie wzrosną?

PWiK zapewnia też, że nowa działalność przedsiębiorstwa nie wpłynie na wzrost cen wody i odbioru ścieków, bowiem w strukturach przedsiębiorstwa zostanie powołana do tego zadania odrębna jednostka organizacyjna, czyli tzw. spółka-córka.

Koszt budowy hali Gliwice wyniesie około 400 milionów złotych. W kompleksie znajdą się: hala główna, treningowa, zewnętrzny garaż wielopoziomowy. Trybuny głównego obiektu pomieszczą 13 tysięcy widzów, mniejszego – 1,2 tysiąca. Mają się tam odbywać zawody sportowe rangi mistrzowskiej, imprezy muzyczne, targi i kongresy. Władze miasta chcą konkurować m.in. z katowickim Spodkiem czy krakowską Tauron Areną.

Czytaj więcej

Skomentuj