Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Zbiornik Chechło w Małopolsce z nowymi plażami

Zbiornik Chechło w Małopolsce z nowymi plażami
dom/pap
30.08.2017, o godz. 15:04
czas czytania: około 2 minut
0

Na rewitalizację małopolskiego zbiornika Chechło gminy Trzebinia i Chrzanów przeznaczą 8 mln zł. Ponad połowa pieniędzy pochodzić będzie z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakończenie inwestycji planowane jest za rok.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– Leżący na skraju Puszczy Dulowskiej zbiornik Chechło to kolejne miejsce na mapie Małopolski, w którym już niedługo całe rodziny będą mogły aktywnie wypocząć w otoczeniu pięknej przyrody – powiedział marszałek Małopolski Jacek Krupa prezentując założenia przedsięwzięcia.

Dodał, że inwestycja wpisuje się w politykę władz województwa, promującą sport i zdrowy styl życia. – To właśnie w Małopolsce powstają setki ścieżek rowerowych o najwyższym standardzie.

Powstałych w latach 60-tych zalew Chechło to największy w Trzebini zbiornik wodny – jego powierzchnia liczy około 54 hektarów. Z dwóch stron otaczają go lasy. Uregulowana przez zaporę południowa część zalewu jest zagospodarowana i przygotowana na przyjęcie turystów, natomiast północną część pozostawiono w stanie dzikim – jest to doskonałe miejsce dla obserwacji ptaków, poszukiwania roślin lubiących wilgotne stanowiska oraz dla amatorów wędkarstwa.

Wsparcie z Unii Europejskiej pozwoli wybudować wokół zbiornika plażę ze specjalnym basenem z tarasami i pawilonem wypoczynkowym. Na nowych boiskach pograć będzie można w badmintona i siatkówkę plażową. Z kolei planowana platforma widokowa pozwoli na podziwianie panoramy okolicy. W ramach projektu pojawią się też miejsca parkingowe dla 90 samochodów, nowy przystanek autobusowy oraz stojaki na rowery.

Realizowany  w partnerstwie przez gminy Trzebinia i Chrzanów projekt zakończyć ma się jesienią przyszłego roku. Całkowity koszt szacuje się na 8 mln zł. Inwestycja otrzyma jednak unijne wsparcie od Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Będzie to około 4,7 mln zł.

– Budynki i wyposażenie plaży w swojej kolorystyce będą nawiązywać do historii i tożsamości okolicznych miast przemysłowych: Trzebini i Chrzanowa – mówi burmistrz Trzebini Adam Adamczyk. – Srebro i czerwień mają nawiązywać do galeny, czyli minerału, w który kiedyś były zasobne okoliczne ziemie. Nowo powstałe miejsce będzie więc nie tylko doskonałym miejscem do odpoczynku, ale też promocji historii tutejszych miast.

Projekt rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej nad zalewem Chechło to jedno z 38 zadań, dzięki którym powstaną nowe atrakcje turystyczne w całej Małopolsce. Na rozwój turystyki w regionie zarząd województwa przekazał w sumie ponad 68,8 mln zł ze środków RPO. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie turystów. Według danych urzędu marszałkowskiego w zeszłym roku padł nowy rekord – Małopolskę odwiedziło 14,9 mln osób, czyli o milion więcej niż w 2015 r. Wśród nich ponad 3,2 mln stanowili obcokrajowcy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024