1 / 4

Na rewitalizację małopolskiego zbiornika Chechło gminy Trzebinia i Chrzanów przeznaczą 8 mln zł. Ponad połowa pieniędzy pochodzić będzie z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakończenie inwestycji planowane jest za rok.

– Leżący na skraju Puszczy Dulowskiej zbiornik Chechło to kolejne miejsce na mapie Małopolski, w którym już niedługo całe rodziny będą mogły aktywnie wypocząć w otoczeniu pięknej przyrody – powiedział marszałek Małopolski Jacek Krupa prezentując założenia przedsięwzięcia.

Dodał, że inwestycja wpisuje się w politykę władz województwa, promującą sport i zdrowy styl życia. – To właśnie w Małopolsce powstają setki ścieżek rowerowych o najwyższym standardzie.

Powstałych w latach 60-tych zalew Chechło to największy w Trzebini zbiornik wodny – jego powierzchnia liczy około 54 hektarów. Z dwóch stron otaczają go lasy. Uregulowana przez zaporę południowa część zalewu jest zagospodarowana i przygotowana na przyjęcie turystów, natomiast północną część pozostawiono w stanie dzikim – jest to doskonałe miejsce dla obserwacji ptaków, poszukiwania roślin lubiących wilgotne stanowiska oraz dla amatorów wędkarstwa.

Wsparcie z Unii Europejskiej pozwoli wybudować wokół zbiornika plażę ze specjalnym basenem z tarasami i pawilonem wypoczynkowym. Na nowych boiskach pograć będzie można w badmintona i siatkówkę plażową. Z kolei planowana platforma widokowa pozwoli na podziwianie panoramy okolicy. W ramach projektu pojawią się też miejsca parkingowe dla 90 samochodów, nowy przystanek autobusowy oraz stojaki na rowery.

Realizowany  w partnerstwie przez gminy Trzebinia i Chrzanów projekt zakończyć ma się jesienią przyszłego roku. Całkowity koszt szacuje się na 8 mln zł. Inwestycja otrzyma jednak unijne wsparcie od Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Będzie to około 4,7 mln zł.

– Budynki i wyposażenie plaży w swojej kolorystyce będą nawiązywać do historii i tożsamości okolicznych miast przemysłowych: Trzebini i Chrzanowa – mówi burmistrz Trzebini Adam Adamczyk. – Srebro i czerwień mają nawiązywać do galeny, czyli minerału, w który kiedyś były zasobne okoliczne ziemie. Nowo powstałe miejsce będzie więc nie tylko doskonałym miejscem do odpoczynku, ale też promocji historii tutejszych miast.

Projekt rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej nad zalewem Chechło to jedno z 38 zadań, dzięki którym powstaną nowe atrakcje turystyczne w całej Małopolsce. Na rozwój turystyki w regionie zarząd województwa przekazał w sumie ponad 68,8 mln zł ze środków RPO. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie turystów. Według danych urzędu marszałkowskiego w zeszłym roku padł nowy rekord – Małopolskę odwiedziło 14,9 mln osób, czyli o milion więcej niż w 2015 r. Wśród nich ponad 3,2 mln stanowili obcokrajowcy.

Czytaj więcej

Skomentuj