Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zespół "Śląsk" zadba o zieleń wokół pałacu w Koszęcinie

Zespół
PAP
19.01.2021, o godz. 11:15
czas czytania: około 3 minut
0

Przy wsparciu środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zadba o zieleń w swojej siedzibie: zabytkowym Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie (Śląskie) – podał zespół w komunikacie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jak wynika z poniedziałkowej informacji prasowej, tego dnia w siedzibie zespołu jego dyrektor Zbigniew Cierniak podpisał z prezesem katowickiego WFOŚiGW Tomaszem Bednarkiem umowę w związku z zadaniem: „Prace przy zieleni w zabytkowym Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie”.

Całość prac ma, po przetargu, kosztować 408,8 tys. zł, przy czym Fundusz zapewni 325,7 tys. zł, a resztę, ponad 83 tys. zł, zespół wyasygnuje z własnej kasy.Siedzibą zespołu „Śląsk” jest liczący ponad 12 hektarów Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie.

Wokół pałacu rozpościera się 10-hektarowy park w stylu angielskim. Razem tworzą jeden z największych w Polsce neoklasycystycznych zespołów pałacowo-parkowych, wpisany do rejestru zabytków.

„Część prac zrealizowanych w ramach zakończonego w 2014 r. kilkuletniego programu rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zabezpieczyła najpilniejsze potrzeby dotyczące parkowej zieleni” – powiedział cytowany w informacji zespołu jego dyrektor.

„Faktem jest jednak, że jest to przestrzeń żywa, z wieloma zabytkowymi okazami, która wymaga szczególnej troski i – z biegiem czasu – kolejnych nakładów finansowych. Dlatego bardzo się cieszymy, że wraz z pozyskaniem wsparcia ze strony WFOŚiGW będziemy mogli zadbać o park na najwyższym poziomie” – zadeklarował Cierniak.

Głównym celem prac ma być właściwe, specjalistyczne zadbanie o zabytkową parkową zieleń, zapewnienie prawidłowego wzrostu drzewom i bezpieczeństwa przebywającym na terenie parku. Celem jest także zachowanie walorów i utrzymanie pierwotnego układu kompozycyjnego parku w stylu angielskim (naturalny ogród krajobrazowy), pochodzącego z okresu neoklasycyzmu.

Zespół zamówił m.in.: pielęgnacyjne cięcia 522 drzew (572 pnie), cięcia sanitarne usuwające suche, uszkodzone i chore pędy oraz cięcia korekcyjne i instalację wiązań elastycznych, wycinkę 74 drzew suchych i zagrażających bezpieczeństwu (93 pnie), frezowanie pniaków po ściętych drzewach (83 sztuki), nowe nasadzenia 98 drzew i przesadzenie dwóch drzew. Chodzi również o pielęgnację ponad 4 ha trawników, czyszczenie rowów i przepustów.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie WFOŚiGW. Zapewniamy, że środki zostaną wykorzystane przez zespół z sercem i najwyższą troską o materialne dziedzictwo kulturowe, które mamy pod swoją kuratelą. Jestem przekonany, że zaplanowane do końca tego roku prace przyniosą taki efekt, że warto będzie przyjechać do siedziby zespołu specjalnie, by to zobaczyć” – wskazał Cierniak.

Wyraził też nadzieję, że wkrótce możliwy będzie powrót do minimalnego rocznego wskaźnika 150 tys. osób odwiedzających siedzibę zespołu podczas imprez plenerowych, koncertów, festiwali, warsztatów i innych realizowanych w niej przedsięwzięć.

Powstały w 1953 r. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to ceniony na świecie ambasador polskiej kultury. Prezentuje bogactwo źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Ponadstuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Poziom artystyczny zespołu przyniósł mu liczne nagrody i dyplomy honorowe.

“Śląsk” odwiedził dotychczas 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tys. koncertów dla ponad 26 mln widzów. Zespół jest obecnie instytucją kultury samorządu woj. śląskiego współprowadzoną przez resort kultury.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024