1 / 36

Rozpoczęły się warszawskie targi “Zieleń to życie”. W halach Expo XXI prezentuje się kilkuset wystawców z całego świata. Rozstrzygnięto już konkurs na roślinną nowość 2017 oraz odbyła się premiera powojników nazwanych imionami Lecha i Marii Kaczyńskich. Na gości czeka mnóstwo atrakcji.

Targi “Zieleń to życie” przyciągnęły tłumy odwiedzających. Stoiska toną w zieleni, prezentowanych jest mnóstwo nowości, a przed wejściem na targi gości wita pięć ogrodów, stworzonych specjalnie na to wydarzenie. Tutaj kupić można także zieleń na odbywającym się kiermaszu.

W czwartek wyłoniono laureatów dwóch konkursów. W “Konkursie Roślin – Nowości” wygrała Szkółka Bylin Przemysława Godlewskiego za tawułkę color flash “Beauty of Ernst”. Jury z dr Wiesławem Szydło ze Związku Szkółkarzy Polskich srebrny medal przyznało Szkółce Kurowscy za zadrzewnię okazałą oraz firmie Clematis Źródło Dobrych Pnączy za powojnik “Taiga”. Trzecie miejsce natomiast zajął cyprysik Lawsona “Karaca” wyhodowany przez Szkółkę Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan Nowaczyk.

Z kolei w konkursie “Zielony Laur” nagrodzono firmę Clematis za “Katalog Roślin 2017-2018”. To prezentacja 508 gatrunków i odmian roślin produkownych przez tę firmę. Przy każdym taksonie znajduje się zdjęcie, krótki opis piktogramowy oraz kod QR, który umożliwia automatyczne przełączanie do bogatego opisu i wielu ilustracji dotyczących danej rośliny na stronach internetowych. Jury pod przewodnictwem Marcina Kryta z firmy M.M. Młody Materiał Szkółkarski przyznało także wyróżnienie Hurtowni Szkółkarskiej J.Z.W. CUR za jabłoń wieloodmianową. To drzewo przeznaczone do ogrodów, zajmujące niewiele miejsca, dojrzewające w różnych porach roku i cieszące różnym smakiem owoców z każdej odmiany. Drzewka pełnić mogą jednocześnie rolę użytkową i ozdobną. Sadzić je można przy altanach, pergolach i ścianach.

Odbyła się także premiera nowej rośliny – Szczepan Marczyński z firmy Clematis zaprezentował odmianę powojnika, nazwaną imionami ś.p pary prezydenckiej. Biały powojnik otrzymał imię Marii Kaczyńskiej, natomiast purpurowy – prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak powiedział Marczyński, to hołd i wyraz szacunku złożony tragicznie zmarłej parze prezydenckiej.

Targom towarzyszy mnóstwo imprez. Odbywają się pokazy florystyczne, warsztaty projektownia nawodnień, seminaria dla producentów roślin i handlowców związanych z roślinami. Zobaczyć można nawet pokaz zakładania kimona. Impreza potrwa do soboty. Patronat nad wydarzeniem objęło czasopismo „Zieleń Miejska”.

Czytaj więcej

Skomentuj