1 / 45

W Warszawie rozpoczęła się jedna z najważniejszych krajowych imprez w branży zieleniarskiej – targi „Zieleń to życie”. W czterech halach Expo XXI wystawia się niemal 300 firm z 15 krajów. Na odwiedzających czekają związane z zielenią seminaria, warsztaty i pokazy.

Rośliny do ogrodów, zieleni miejskiej i wnętrz, a także technikę, środki do produkcji, akcesoria i dekoracje zobaczyć można podczas wystawy “Zieleń to życie” 2018 oraz “Flower Expo Polska”.

Tegoroczne targi odbywają się pod hasłem “Kolekcja korzyści”. Organizatorzy chcą zachęcić zwiedzających do zapoznania się z bogatą ofertą roślin ogrodowych i do dekoracji wnętrz, a także architekturą krajobrazu i nowoczesnymi rozwiązaniami dla branży ogrodniczej. W targach bierze udział blisko 300 wystawców z kilkunastu krajów – Polski, Holandii, Belgii, Francji, Włoch i Niemiec, ale także z Japonii czy Ekwadoru.

Czwartek i piątek to dni skierowane są do osób zawodowo zajmujących się sprzedażą i usługami w “zielonej” branży. Natomiast w sobotę każdy właściciel ogrodu, balkonu czy tarasu będzie mógł znaleźć podczas imprezy fachowe podpowiedzi i inspiracje, a także skorzystać z wiedzy ekspertów.

Ciekawie zapowiada się piątkowa konferencja “Mocno zielone miasto”, podczas której dowiedzieć będzie się można o polecanych do zieleni miejskiej odmianach krzewów liściastych, kwiatach w terenie zurbanizowanym Czech i Słowacji, szansach i korzyściach wynikających z planowanego na 2024 r. w Łodzi Expo Horticultural, łąkach kwietnych, a także o zaletach zielonych dachów.

W sobotę odbędzie się konferencja “Dzień Architekta Krajobrazu”. Mowa będzie m.in. o poszukiwaniu stylu i równowagi w projektowaniu ogrodów i o krzewach polecanych na miejskie rabaty. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Niek Roozen – holenderski architekt krajobrazu, autor wielu nagrodzonych projektów, w tym ogrodu holenderskiego na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie.

Podczas warszawskich targów zobaczyć można przede wszystkim ogromną liczbę roślin i kwiatów do ogrodów i wszelkich terenów zieleni, a także kwiatów do domu – ciętych i doniczkowych oraz roślin na balkony i tarasy. Prezentowane są techniki ogrodnicze, wyposażenie oraz akcesoria. Sporo miejsca zajęły stoiska z profesjonalnymi maszynami do utrzymania i pielęgnacji zieleni miejskiej. Wystawcy pokazują wiele nowych produktów i pomysłów.

Wyłoniono także zwycięzców w corocznym Konkursie Roślin “Nowości”, w którym rywalizowały 23 odmiany. Najciekawszą nowością wybrano polską odmianę krzewuszki cudownej Lime Monster ze Szkółki Szmit, a srebrny medal trafił do holenderskiej szkółki Breederplants za brzozę brodawkowatą Fastigiata Joes. Brązowe medale przyznano holenderskiej szkółce Plantline za dąbrówkę Tenora Princess Nadia i polskiej Grupie Producentów Vitroflora za jeżówkę ‘Delicious Nougat’.

Jak co roku warszawskim targom towarzyszy mnóstwo imprez. Odbywają się pokazy florystyczne, warsztaty projektowania krajobrazu, wykłady naukowe, seminaria dla producentów roślin i handlowców związanych z roślinami. Przed Expo XXI zorganizowano sporej wielkości kiermasz z bogatą ofertą roślinną.

Targi “Zieleń to życie” w Warszawie potrwają do sobotniego popołudnia. Patronat nad wydarzeniem objęły miesięczniki “Zieleń Miejska” i “Przegląd Komunalny” oraz Portal Komunalny.

Czytaj więcej

Skomentuj