Zielona Góra z nową infrastrukturą wod-kan

Zielona Góra z nową infrastrukturą wod-kan
R.G.
01.12.2023, o godz. 13:46
czas czytania: około 2 minut
0

W Zielonej Górze dobiegają końca prace w ramach dużego projektu kanalizacyjnego mającego zabezpieczyć miasto przed negatywnym skutkami nawalnych deszczy i ulew. Realizacje projektu podzielono na 13 zadań.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Blisko 70 mln zł zakopaliśmy pod ziemią – wyjaśnia Melania Miałkowska-Kopciuch, kierownik wydziału inwestycji z funduszy zewnętrznych Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. – To ogromną inwestycja, której nie widać, ale która ma zabezpieczyć miasto przed nadmiernymi opadami. Dodam, że projekt ten składał się aż z 13 inwestycji.

Były spore utrudnienia 

Prace prowadzono wiosną i latem bieżącego roku, co wiązało się z koniecznością wykonania wykopów w kilku miejscach w mieście. W tym czasie mieszkańcy Zielonej Góry musieli liczyć się z występowaniem znacznych utrudnień w ruchu drogowym.

Jednak na obecnym etapie realizacja projektu dobiega końca. Do końca roku potrwać mają prace na osiedlu Zacisze. Natomiast w innych lokalizacjach roboty już zostały zakończone lub trwają ostatnie działania wykończeniowe.

Projekt za 69 mln zł

W powyższym kontekście, Prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji, Krzysztof Witkowski przypomina, że projekt, który udało się zrealizować w Zielonej Górze, zyskał wartość 69 mln zł brutto i składał się z 13 zadań, dotyczących renowacji kanalizacji deszczowej, budowy nowych sieci wodno-kanalizacyjnych, budowy zbiorników retencyjno-rozsączających oraz otwartych.

Aż czterech realizatorów 

Zadania te wykonywały cztery, wyłonione w przetargu firmy: Aarsleff, Budimex, Inmel oraz firma Jaranowski. Zdaniem prezesa ZWiK firmy bardzo dobrze się spisały i mimo pojawiających się podczas robót problemów, inwestycję udało się wykonać z ostatecznym powodzeniem. Do problemów zaliczono przede wszystkim niezinwentaryzowane instalacje, które musiano uporządkować. Inwestycje prowadzono w terenie gęsto zabudowanym.

Niezinwentaryzowane instalacje 

– Sytuacje związane z wykrywaniem niezinwentaryzowanych instalacji nas zaskakują, ale nie są czymś wyjątkowym – mówi Damian Nowakowski, dyrektor kontraktu z Budimexu. –  Często mamy z nimi do czynienia na budowie. Trzeba je od razu rozwiązywać, ale dzięki dobrej współpracy z projektantem, z inżynierem udało się te wszystkie problemy pokonać

Damian Nowakowski dodaje, że firma wybudowała 2,5 km sieci (średnica 200 cm – 1,2 m), jest ona skończona, drożna i czynna. Trwają tylko prace powierzchniowe, które lada moment się zakończą.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024