1 / 3

W tym tygodniu miasto podpisze umowę z generalnym wykonawcą na przebudowę placu Wolności. Firma może wejść na budowę już następnego dnia.

Nie ma już przeszkód, aby sfinalizować umowę na przebudowę łódzkiego placu Wolności. Jeszcze we wrześniu 2021 r. miasto otworzyło oferty złożone w przetargu na remont dawnego rynku Nowego Miasta. W drugim etapie postępowania, w wyniku aukcji, najkorzystniejsze warunki przedstawiła warszawska firma Trakcja. I to z nią zostanie podpisana umowa na przebudowę placu.

– Od zeszłego roku czekaliśmy, aż dokumenty przetargowe przeanalizuje Urząd Zamówień Publicznych. Dokumenty wreszcie do nas wróciły i możemy podpisywać umowę. Wykonawca już następnego dnia może wchodzić na budowę. Jesteśmy gotowi – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor łódzkiego Zarządu Inwestycji Miejskich.

Jak zmieni się plac Wolności?

– Po stronie ul. Piotrkowskiej powstanie skwer, na którym będziemy mogli odpocząć w upalny dzień i skryć się w cieniu. Pod drzewami będą krzewy i trawniki, na których będzie można nawet rozłożyć koc – zapowiada Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Po remoncie plac stanie się miejscem organizacji świątecznych jarmarków i miejskich wydarzeń. Organizację kiermaszów ułatwią przyłącza prądu, które zostaną zamontowane wokół placu.

Nie zabraknie też nowego oświetlenia, ławek, koszy, czy stojaków na rowery. Już teraz możemy podejrzeć jak będą wyglądały. Przy pl. Wolności stanęły testowe modele siedzisk i każdy może je wypróbować.

Zmian dopełni nowe wejście do podziemnego muzeum kanału Dętka oraz przeniesienie zdroju w okolicę Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.

Nowa organizacja ruchu na placu Wolności

Spore zmiany czeka także organizacja ruchu na płycie dawnego rynku Nowego Miasta. Torowisko zostanie przeniesione na północną stronę, a przystanki tramwajowe zostaną zintegrowane z autobusowymi, aby pasażerowie wygodniej się przesiadali.

Przebudowa placu Wolności potrwa dwa lata. Wartość inwestycji to 35,5 mln zł.

Źródło: lodz.pl

Czytaj więcej

Skomentuj