Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zielona Warszawa

Zielona Warszawa
23.04.2022, o godz. 19:00
czas czytania: około 3 minut
0

22 kwietnia każdego roku obchodzony jest Dzień Ziemi – święto, które ma skłaniać do refleksji nad przyszłością planety i zachęcać do działań na rzecz środowiska. Liczne inicjatywy w tym kierunku od lat podejmuje Warszawa. Miasto udowadnia tym samym, że Dzień Ziemi obchodzi każdego dnia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wśród wielu inicjatyw realizowanych przez stolicę na rzecz ochrony środowiska, jednym z ważniejszych są inwestycje w zieleń. Warszawa dba o to, aby w mieście było jej coraz więcej – w lasach, parkach, na skwerach i przy ulicach. Nowe nasadzenia widoczne są przy wielu flagowych inwestycjach miasta, np. przy tzw. placu Pięciu Rogów, rondzie R. Dmowskiego czy przy nowych stacjach metra.

Tereny leśne zajmują w stolicy aż 15 procent powierzchni miasta

Już teraz w stolicy rośnie ponad 9 mln drzew. Spora część z nich zlokalizowana jest w stołecznych lasach. Tereny leśne zajmują w stolicy aż 15 procent powierzchni miasta i są sukcesywnie zwiększane – w ubiegłym roku miejska jednostka otrzymała w opiekę ponad 12 ha terenu, a w ciągu ostatnich 3 lat było to w sumie ponad 50 ha. Docelowo wszystkie te nieruchomości mają zostać zalesione. W 2021 r. leśnikom udało się posadzić ponad 101 tys. drzew, a od początku tego roku kolejnych 25 tysięcy. Z okazji Dnia Ziemi wspólnie z pracownikami Lasów Miejskich – Warszawa drzewa sadził również prezydent Rafał Trzaskowski.

– Jesteśmy w Lesie Kabackim, w miejscu gdzie po ostatnich wichurach wyrwanych zostało 20 tys. drzew – głównie sosen. W tak żyznej glebie jak tutaj, na Kabatach, takie iglaki nie zapuszczają głęboko korzeni, a wiatr jest w stanie łatwo je wyrwać. Dziś zamiast sosen w to miejsce sadzimy zupełnie inne gatunki – takie jak lipy, dęby czy buki, które są bardziej stabilne i ubogacą Las Kabacki – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Nie tylko zieleń

Poza nasadzeniami, stolica realizuje również wiele innych „zielonych” inicjatyw. Aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., miasto stara się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Jednym z ważniejszych działań w tym zakresie jest montaż paneli fotowoltaicznych. Do końca 2030 r. mają być w nie wyposażone wszystkie miejskie budynki w stolicy, w przypadku których istnieje taka możliwość. W ciągu pierwszych trzech lat Warszawa wyda na ten cel 60 mln zł. Fundusze na montaż fotowoltaiki mogą trafić też bezpośrednio do mieszkańców stolicy – tylko w latach 2017-2021 miasto udzieliło warszawiakom 50 mln zł dotacji na ten cel.

Panele słoneczne to niejedyne działanie zwiększające efektywność energetyczną budynków. Stolica jeszcze w tym roku chce wdrożyć Warszawski Standard Zielonego Budynku – zbiór wytycznych dla miejskich inwestorów w procesie planowania, realizacji, modernizacji i użytkowania budynków.

Stolica inwestuje także w to, aby jak najbardziej przyjazna środowisku była warszawska komunikacja miejska. Autobusy spalinowe są sukcesywnie zastępowane przez hybrydy, gazowce i elektryki, a dla warszawskiego metra, tramwajów i Szybkiej Kolei Miejskiej kupowane są nowe pojazdy. Tworzone i planowane są też nowe trasy dla miejskiej komunikacji, czego przykładem jest nie tylko rozbudowa II linii metra ale też m.in. budowa linii tramwajowej na ul. Kasprzaka czy podpisana umowa na budowę trasy na Wilanów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024