1 / 11

W niewielkim miasteczku na Podlasiu – Siemiatyczach – od 2017 r. funkcjonują zielone przystanki, które dopiero teraz za sprawą mediów społecznościowych zyskały rozgłos.

Ekologiczne przystanki są elementem infrastruktury wyróżniającym miasto na tle innych w kraju, unikatowym i cennym ze względu na swój nowoczesny charakter oraz zielone, żywe elementy. Na Podlasiu udało się je zrealizować już wiosną 2017 r. w ramach projektu “Żyjące przystanki nowoczesne rozwiązania ekologiczne w Siemiatyczach”.

Wówczas wykonano nowe wiaty przystankowe komunikacji miejskiej, zlokalizowane w ścisłym centrum Siemiatycz, przy Placu Jana Pawła II. Istotnym elementem przystanków jest roślinność znajdująca się na elementach konstrukcyjnych budowli (stal i drewno). Na przystankach posadzono krzewy, pnącza, trawy ozdobne oraz rośliny jednoroczne.

Co ciekawe, przystanki są wyposażone w tablice zawierające praktyczne wskazówki, w jaki sposób można chronić środowisko naturalne. Równie interesująco przystanki prezentują się w godzinach nocnych, dzięki podświetleniu lampami ledowymi.

Szerzej temat zielonych przystanków zostanie opisany w artykule inż. Weroniki Wojciechowicz w lipcowo-sierpniowym numerze “Zieleni Miejskiej”, który w dystrybucji pojawi się na początku sierpnia.

Czytaj więcej

Skomentuj